Tuner FM – czy warto go kupić osobno? Poradnik i Ranking TOP10 tunerów radiowych! Polecane w 2024 roku Rankingi z 19 kwietnia 2024

Tunery FM ze względu na swoją specyfikę są raczej coraz mniej popularnym sprzętem na rynku, często są oferowane jako dodatkowa funkcjonalność do sprzętu wielofunkcyjnego.

Jaki tuner FM najlepszy? Ranking TOP10 tunerów radiowych.
Jaki tuner FM najlepszy? Ranking TOP10 tunerów radiowych.

Radia o niskiej czułości FM potrafią lepiej wyłapać sygnał radiowy, czułość FM zawarta w przedziale od 8 do 12 DBF cechuje się bardzo wysoką jakością. Część odtwarzaczy samochodowych potrafi oczyścić analogowy sygnał radiowy, co przekłada się na jakość dźwięku.

W Polsce większość słuchaczy radia wciąż korzysta ze standardowych urządzeń analogowych. Wynika to między innymi z faktu, że radia cyfrowe są wyraźnie droższe niż ich klasyczne, analogowe odpowiedniki. Ponadto, w naszym kraju można słuchać cyfrowych audycji praktycznie wyłącznie za pośrednictwem Polskiego Radia. Z powyższych względów, wiele osób decyduje się na kupienie standardowego tunera FM.

Ranking tunerów FM [TOP10 kwiecień 2024]

Zestawienie przygotowane na podstawie zainteresowania Kupujących, często dostępne w promocjach. W poniższym rankingu znajdują się tunery radiowe najchętniej wybierane.


Czym jest tuner FM?

Tuner (z ang. tune – stroić, regulować) jest urządzeniem służącym do odbierania elektromagnetycznych fal radiowych oraz bezstratnego przetwarzania ich na sygnał akustyczny, co wyraźnie wpływa na jakość dźwięku. Tuner FM z kolei charakteryzuje się tym, iż odbiera i przetwarza wyłącznie sygnały emitowane na falach krótkich. W tzw. „torze FM” następuje również dekodowanie systemu stereofonicznego.

tunery FM
tunery FM

Tuner FM jest nieskomplikowanym urządzeniem, które potrafi wyszukać i wyłapać sygnał radiowy, potrafiąc przy tym przekształcić sygnał analogowy na cyfrowy. Tunery FM zatem zmieniają przestarzały i niższej jakości dźwięk na sygnał czysty i wysokiej jakości, porównywalny z odtwarzaniem płyty CD. Część tunerów lepiej odbiera dźwięk niż go nadaje, co związane jest ze specyfiką tego urządzenia.


Ile kosztuje tuner FM?

Ceny tunerów FM są mocno zróżnicowane – zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą na dobrych kilku tysięcy zł. Tunery starszego typu ważą dobrych kilka kilogramów, nowsze urządzenia natomiast mają wagę od 2 do 3 kilogramów. Nawet starsze urządzenia posiadają RDS oraz pamięć nawet kilkudziesięciu stacji. W zestawie powinien znajdować się również kabel zasilający.


TOP5 Najtańsze tunery FM – Ranking kwiecień 2024

W zestawieniu zostały uwzględnione tunery radiowe na podstawie ceny zakupu (rosnąco). Na czele znajdują się najtańsze propozycje.


Przydatne funkcje i obsługiwane formaty

Obecnie produkowane urządzenia funkcjonujące jako tunery FM wysokiej jakości to sprzęt zaawansowany technologicznie, posiadający wiele przydatnych funkcji oraz opcji, wśród których są chociażby złącza: LAN, USB, wyjście analogowe, cyfrowe wyjście optyczne i współosiowe; funkcja AirPlay, DAB+, bluetooth, radio internetowe, wejścia pod iPod, iPhone, iPad oraz zwiększający wygodę użytkowania pilot zdalnego sterowania.

Istotne jest również odtwarzanie poszczególnych formatów (w tym przede wszystkim audio), z których wymienić można najważniejsze takie jak MP3, AAC, WMA, FLAC, WMV, LPCM.


TOP5 Najdroższe Tunery FM – Ranking kwiecień 2024

W zestawieniu zostały uwzględnione tunery radiowe na podstawie ceny zakupu (malejąco). Na czele znajdują się najdroższe propozycje.


Jakie parametry brać pod uwagę?

W celu uzyskania optymalnych i preferowanych przez nas ustawień dźwięku, należy się w pierwszej kolejności zapoznać z podstawowymi parametrami, które występują w każdym standardowym tunerze FM:

  • czułość użytkowa – wartość minimalna przy której stosunek sygnału do szumu powinien wynosić co najmniej 50 dB,
  • użyteczny zakres częstotliwości – powinien wynosić od 40 Hz do 12500 Hz,
  • separacja kanałów – tłumienie przesłuchu, które przy częstotliwości od 250 Hz do 6300 Hz powinno wynosić powyżej 30 dB,
  • stosunek sygnału do szumu – powinien wynosić co najmniej 65 dB na wyjściu tunera,
  • tłumienie modulacji amplitudy – powinno wynosić co najmniej 35 dB,
  • selektywność – zdolność tunera do tłumienia wszystkich niepożądanych sygnałów,
  • współczynnik przechwytu – zdolność tunera do poprawnego odbioru sygnałów w momencie, w którym obecne są inne sygnały zakłócające, mające identyczną częstotliwość nośną. Powinien mieć wartość od 1,5 dB do 2 dB.

Opinie i komentarze: 6 o “Tuner FM – czy warto go kupić osobno? Poradnik i Ranking TOP10 tunerów radiowych! Polecane w 2024 roku

  1. Zgadzam się ze stwierdzeniem z początku artykułu, że „Tunery FM ze względu na swoją specyfikę są raczej coraz mniej popularnym sprzętem na rynku, często są oferowane jako dodatkowa funkcjonalność do sprzętu wielofunkcyjnego.”. Mało tego, uważam, że to bardzo dobrze, gdyż naprawdę rzadko widzi się teraz ludzi inwestujących w osobne tunery fm za kilka tysięcy złotych. Po części dlatego, że w dzisiejszych czasach chłam jaki nadają radiostacje nie nadaje się do niczego, a już na pewno nie do spokojnego odsłuchu.

  2. Jestem właśnie na kupnie takiego sprzętu i tutaj moje pytanie, jaki radio tuner fm kupić? Czy warto kupić fergusona? Jest to coś nad czym głównie myślę, no i powiem szczerze, że zachęca mnie to, bo cena nie jest jakaś bardzo wygórowana.

  3. Musiałem kupić mini tuner fm, bo nie miałem wyboru ze względu na gabaryty. Inne tunery to duży sprzęt i dodatkowo ciężki. Mój jest stosunkowo mały, lekki a działa bardzo dobrze i jestem mega zadowolony. Dodatkowo koszt takiego czegoś nie jest duży 😉

  4. Fajny artykuł i bardzo pomocny ranking, wiele pozycji, które są warte sprawdzenia, w kwestii fm radio tuner. Nie jest to bardzo popularna rzecz w dzisiejszych czasach, dlatego takie artykuły są w tym wypadku jak znalazł 😉

  5. Jeżeli ktoś chce wybrać, dobry, godny polecenia tuner fm hifi, to zdecydowanie ferguson. Miałem już kilka razy sprzęt tego typu, ale teraz w końcu trafiłem na to co trzeba. Od dłuższego czasu jest niezawodny, działa zupełnie inaczej niż poprzednie i stosunek jakości do ceny jest po prostu genialny!

  6. Mam tą Hamę 2105 co piszecie. Fajny sprzęcik. Sprawdza się. Jak ktoś chce, ma FM, czy też teraz DAB. Ale mamy tu pełna kolekcję cyfrowych z netu, więc nie jesteśmy kompletnie ograniczeni do naszych stacji. Jest tego sporo i można sobie wybrać to, co nam odpowiada. Dowolność. I to lubię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.