Bardzo często zdarza się, że rezygnujemy z klasycznego budzika na rzecz połączenia go z radiem, co jest wygodnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Radiobudziki to niedrogie urządzenia stacjonarne, przede wszystkim do zastosowań głównie domowych. Radiobudziki mogą budzić klasycznym dzwonkiem mono- lub polifonicznym, muzyką lub radiowym programem.
TOP15 Dobre Radiobudziki – Ranking sierpień 2024
W zestawieniu zostały uwzględnione modele budzików z radiem, chętnie kupowanych.
Jaki radiobudzik wybrać?
Radiobudziki cyfrowe posiadają wbudowany zegar z dużym i wyraźnym wyświetlaczem, na którym sprawdza się aktualną godzinę, czasami wyświetlacz miga podczas dzwonienia i budzenia. Radiobudziki oferowane są najczęściej w kolorach białym, srebrnym lub czarnym, rzadziej zdarzają się modele czerwone, różowe i kolorowe.
Warto, aby radiobudzik połączony był z radioodbiornikiem cyfrowym. Można w nim zaprogramować od kilku do nawet kilkudziesięciu stacji radiowych, dzięki przyciskom łatwo zmienić kanał. Funkcja RDS zapewnia wyświetlenie informacji tekstowych, z kolei radio analogowe wymaga ręcznego ustawiania stacji manualnie najczęściej za pomocą pokrętła. Radio analogowe nie posiada funkcji dodatkowych, dlatego jest tańsze i bardziej popularne, kosztuje średnio od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Radiobudziki cyfrowe są nieco droższe z reguły od modeli analogowych.
Najczęściej można spotkać radia cyfrowe z budzikiem obsługujące zakres fal FM oraz AM, rzadziej natomiast występują modele obsługujące fale MW, SW oraz LW.
Przydatne funkcje radiobudzika
Podtrzymanie pamięci w przypadku przerwania zasilania przekłada się na komfort użytkowania, dzięki czemu nie traci się zapisanych danych, a budzik i tak zadziała. Beeper działa na baterie, co jest dodatkowym udogodnieniem w sytuacji, gdy nagle zabraknie prądu.
Większość radiobudzików jest monofoniczna, co nie jest jednak zbyt wielką przeszkodą. Niektóre modele posiadają możliwość podłączenia słuchawek. Warto, aby radiobudzik posiadał podświetlany kolorowy wyświetlacz LED lub LCD, który zazwyczaj jest czarno-biały.
Jakość radiobudzika LED jest nieco wyższa, co ma również wpływ na cenę. Przed zakupem sprawdźmy, czy radiobudzik posiada narastający sygnał budzenia. Funkcja w postaci powtarzalności alarmu również jest bardzo przydatna.
Niektóre radiobudziki posiadają wyłącznik czasowy, czyli tak zwany sleep timer, który samoczynnie wyłącza alarm po jakimś czasie. Funkcja drzemki sprawia, że budzik dzwoni po kilku czy kilkunastu minutach ponownie.
Do radiobudzika przydatne są również zasilacz sieciowy oraz słuchawki, najlepszym rozwiązaniem są będą niewielkie słuchawki douszne. Radiobudzik nie zastąpi innych urządzeń grających, ale na pewno przyda się w domu. Dodatek radia czyni z niego urządzenie bardziej nowoczesne od klasycznego budzika.
W sprzedaży znajdują się również radiobudziki retro, które wyglądają klasycznie, a posiadają nowoczesne rozwiązania. Są one idealne do mieszkań i domów urządzonych w stylu retro. Niekiedy radiobudzik wyposażony jest w dodatkowe funkcje, jak np. modele z projektorem godziny, termometrem, z dźwiękami natury.
TOP8 Najtańsze Radiobudziki – Ranking sierpień 2024
W zestawieniu zostały uwzględnione modele bardzo tanich budzików z radiem, z produktami uszeregowanymi rosnąco wg ceny (od najtańszych).
Podsumowanie
Radiobudziki to bardzo praktyczne i przydatne urządzenia. Podczas wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na jego design, markę oraz dodatkowe funkcje.
Wybierając urządzenie, warto dokładnie sprawdzić parametry techniczne oraz dodatkowe opcje, dzięki czemu jak najdłużej będziemy mogli cieszyć się tym funkcjonalnym gadżetem.
Podstawowe funkcje radiobudzika
Oczywiście podstawową i kluczową funkcją jest budzenie. W przypadku nowoczesnych radiobudzików cyfrowych możemy cieszyć się kilkoma udogodnieniami:
- Kilka alarmów – czyli możliwość ustawienia kilku budzików na dobę.
- Przedłużona drzemka – czyli opcja, dzięki której jesteśmy w stanie nieco przedłużyć nasz sen. Wystarczy nacisnąć jeden z przycisków, a alarm ponownie zadzwoni za następne 10 lub 15 minut (czas drzemki możemy sami zaprogramować).
- Stopniowo narastająca głośność alarmu, budzenie światłem – to wszystko ma zapewnić delikatniejsze i przyjemniejsze wybudzanie.
Dodatkowe funkcje radiobudzika
Nowoczesne radiobudziki oferują szereg funkcji dodatkowych. Przymierzając się do zakupu warto sprawdzić, które z nich będą dla nas najbardziej przydatne. Radiobudziki dostępne na rynku najczęściej wyposażone są w:
- port USB – umożliwiające ładowanie smartfona lub obsługę innych urządzeń, np. poprzez odtwarzanie muzyki;
- wbudowany miniprojektor – dzięki niemu radiobudzik może wyświetlać godzinę na ścianie lub suficie;
- termometr pokojowy;
- kalendarz;
- stoper;
- regulację jasności wyświetlacza.
Najbardziej zaawansowane urządzenia mogą być wyposażone również w odtwarzacz płyt CD, zintegrowany czujnik ruchu czy sleep timer.
TOP8 Najdroższe Radiobudziki – Ranking sierpień 2024
W zestawieniu zostały uwzględnione modele bardzo drogich budzików z radiem, z produktami uszeregowanymi malejąco wg ceny (od najdroższych).
Kiedyś to były fajne radiobudziki, najlepiej naszej rodzimej konstrukcji jak Unitra. Niezawodne, a do tego ładne. Zresztą teraz też coraz częściej widać, że producenci sprzętu elektronicznego wracają do stylistyki retro. Sam miałem za dzieciaka taki budzik i muszę powiedzieć, że może jakość dźwięku nie była najwspanialsza, jednak przez wiele, wiele lat nie było żadnej awarii, wszystko chodziło jak w szwajcarskim zegarku. Wydaje mi się jednak, że obecnie takie radiobudziki zostały zastąpione przez alarm w smartfonie – szybszy, wygodniejszy no i można ustawiać osławione drzemki.
Zabrzmi to dziwnie, ale szukam czegoś takiego jak radiobudzik z projektorem. Widziałem kilka razy coś takiego i zrobiło to na mnie mega wrażenie, ale wtedy fundusze nie pozwalały. Korzystał ktoś z czegoś takiego i może się wypowiedzieć, jak to się sprawuje na dłuższą metę?
Odkąd poszedłem na studia, kupiłem sobie radiobudzik philips bo miałem problem ze wstawaniem. Świetna sprawa, teraz już nie mam takiego problemu, bo zdecydowanie dźwięk jest na tyle głośny, że potrafi postawić na nogi 😀
Mi udało się kupić świetny radiobudzik philips – a to dzięki waszemu zestawieniu 😀 bardzo pomocne i przydatne dla kogoś, kto nie wie na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu. Super inicjatywa i bardzo ciekawy artykuł 😉 Nie wyobrażam sobie wstawać bez budzika.
Dostałem na urodziny radiobudzik blaupunkt z projektorem i powiem szczerze, że nie miałem pojęcia wcześniej o takim sprzęcie. Świetne rozwiązanie dla kogoś, kto nie umie wstawać bez budzika. Mam jednak wrażenie, że dźwięk maksymalny, mógłby być minimalnie głośniejszy i dałbym pięć z plusem 😉
Hej, a co sądzisz o radu\iobudziku świetlnym? Został jeden tutaj wyróżniony – prorankingi.pl/rankingi/rtv/radiobudziki/ miałeś z takim styczność, bo cena spora 🙁
U mnie klasyczny budzik. Ten, co jest numer 1 z Hamy 🙂 Czarny. Praktyczny i to jest najważniejsze. A że prosty? To zaleta. Ma budzić i tyle 🙂