Jaki dyktafon do nagrywania? Rankingi z 03 czerwca 2023

dyktafony - rejestratory dźwięków
dyktafony – rejestratory dźwięków
Oferta dyktafonów na polskim rynku jest obecnie bardzo szeroka, z czego najbardziej popularnymi są modele cyfrowe. Dyktafony można podzielić na podgrupy:

 • notatniki osobiste,
 • dyktafony z funkcją grania muzyki,
 • dyktafony profesjonalne (szpiegowskie, do podsłuchów),
 • rejestratory dźwięku.

Notatniki osobiste są dyktafonami zapisującymi dźwięk w formacie mp3 lub WMA, to sprzęt dedykowany dla osób indywidualnych. Nie są one przydatne do nagrywania odgłosów przyrody, nadają się natomiast do utrwalania spotkań. Wygodnym rozwiązaniem jest, aby były one wyposażone w kalendarz, co ułatwia organizację wszelkich spotkań.

Dyktafony z funkcją odtwarzania muzyki docenią osoby młode, lubiące tego rodzaju atrakcje. Dyktafony profesjonalne są zestawami do dyktowania, posiadają często czuły mikrofon oraz filtr wzmacniający ludzki głos. Dzięki kablowi USB można na nich zapisywać podyktowane informacje na dysku komputera.

Rejestratory dźwięku są urządzeniami zaawansowanymi technologicznie, mają czułe mikrofony i zapisują dźwięk wysokiej jakości. Sprzęt dedykowany jest profesjonalnym odbiorcom – chociażby ornitologom nagrywającym ptaki, muzykom, radiowcom, artystom. Dzięki rozbudowanym funkcjom większe możliwości dają obecnie dyktafony cyfrowe.


Odtwarzacze MP3 z dyktafonem – Ranking czerwiec 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych rejestratorów dźwięku, wbudowanych w odtwarzacz MP3.


Jakie parametry dyktafonu są ważne?

Na pewno ważne są format nagrywania, pojemność pamięci, żywotność baterii, stereo i mono. Pożądane formaty zapisu to przede wszystkim WMA, MP3, DSS, PCM. MP3 i WMA. Kompresja pozwala nagrywać przez wiele godzin. DSS jest formatem niezbędnym profesjonalnym urządzeniom.

Pamięć powinna wynosić przynajmniej 1 GB, warto nabyć urządzenia dysponujące większą pamięcią. Większość urządzeń ma możliwość rozszerzenia pamięci – wystarczy dokupić dodatkową kartę Flash. Najczęściej obsługiwane karty to:

 • SD,
 • microSD,
 • memory stick.

Pojemność dyktafonu

Z procesem nagrywania wiąże się nieodłącznie jego czas, który stanowi kluczową bazę do wyboru odpowiedniego dyktafonu. Czas z kolei ściśle koreluje z pojemnością pamięci, jaką oferuje sprzęt. Wysoka jakość nagranego dźwięku wymaga również pojemnego urządzenia. Na rynku dostępne są modele dysponujące wymiennymi kartami pamięci, dzięki czemu w każdej chwili możemy dokupić pojemniejszy nośnik lub też opróżnić już istniejący kasując zawartość bądź przenosząc ją na dysk twardy komputera.

Chcąc zachować możliwie jak najlepszą jakość rejestrowanego dźwięku warto wybierać modele dysponujące pojemnością karty wynoszącą powyżej 8GB, a najlepiej przynajmniej 16GB (szczególnie przy przeznaczeniu typowo szpiegowskim). Najmniejsze i zarazem najtańsze dyktafony posiadają kartę 2GB lub 4GB.

Czas rejestracji

Dyktafony posiadają zróżnicowaną długość nagrań – jedne mieszczą 60 minut nagrań, a inne 90 minut, zależnie od pojemności taśmy. Baterie zasilane są akumulatorkami albo alkalicznymi bateriami AA. Niektóre dyktafony mogą działać na jednej baterii aż przez 30 godzin. Zapisy mogą być realizowane na jednej ścieżce (zapis mono) lub na dwóch (zapis stereo). Im więcej ścieżek, tym lepszy dźwięk.

W specyfikacji technicznej danego urządzenia powinna być zamieszczona informacja o maksymalnej długości nagrywania (może wynosić ona ponad 500 godzin), jest to wartość podawana dla nagrania niskiej jakości. Możliwość manipulacji trybem nagrywania pozwala wybrać interesującą nas jakość.

Przydatne funkcje dyktafonów

Dyktafony analogowe i cyfrowe mogą posiadać sporo przydatnych funkcji oraz udogodnień:

 • licznik taśmy,
 • pauza,
 • szybkie odtwarzanie,
 • system zwiększający dwukrotnie czas nagrania,
 • system uruchamiania nagrywania głosem,
 • automatyczne przewijanie taśmy w przeciwnym kierunku po skończeniu jednej strony kasety,
 • diody pokazują zużycie baterii.

Technologia cyfrowa zapewnia:

 • przewodnik głosowy,
 • system uruchamiania głosem,
 • obsługę plików audible,
 • filtry,
 • regulację poziomu czułości mikrofonów,
 • indeksowanie,
 • zoom mikrofonu.

Dyktafony Olympus – Ranking czerwiec 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych rejestratorów dźwięku marki Olympus.


Przewodnik głosowy i przyciski z oznaczeniami dotykowymi są dobrym rozwiązaniem dla niewidomych i niedowidzących. Regulowana prędkość odtwarzania jest bardzo istotna, pozwala spowolnić prędkość aż o 50%.

Regulacja poziomu czułości mikrofonów sprawia, że można redukować czułość mikrofonu w cichych miejscach, a podkręcać ją w głośnym.

Indeksowanie pozwala oznaczyć istotne w nagraniu miejsce, do którego łatwo się powraca. Zoom mikrofonu pozwala wyłapać dźwięk na mniejszej przestrzeni. Niektóre dyktafony cyfrowe umożliwiają edycję plików dźwiękowych bez konieczności zgrywania na dysk twardy. Można oczyścić dźwięk lub też wykasować zbędne jego fragmenty. Przykładem jest ZOOM H4.

Dyktafon pozwala nagrać konferencje, wykłady, seminaria, wywiady itp. Z takiego zapisu możliwe jest spisywanie wszelkich rozmów, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie jest natomiast możliwe zapisywanie na bieżąco.

Przenośne urządzenia takie jak odtwarzacz MP3 czy też MP4 mogą mieć wbudowany dyktafon, jednak ze względu na brak możliwości zainstalowania mikrofonu zewnętrznego jakość nagranego dźwięku nie jest zbyt wysoka.

Na potrzeby nagrywania z większej odległości (z reguły 5-6 metrów) warto wyposażyć się w zewnętrzny mikrofon kierunkowy z regulacją jego czułości, a także dobrej jakości słuchawki.

Przeważnie dyktafony wyposażone są natomiast w możliwość regulacji szybkości odtwarzania czy też opcję powtarzania, co jest bardzo przydatne podczas odsłuchiwania nagranych materiałów.

Osoby chcące korzystać z dyktafonu regularnie z pewnością powinny zainteresować się modelami dysponującymi ponadto funkcją katalogowania stworzonych nagrań, co pozwoli na porządkowanie posiadanej bazy materiałów. Na potrzeby zastosowań radiomagnetofonowych można przegrać nagranie na kasetę (wystarczy do tego wyjście analogowe), które odbywa się w czasie rzeczywistym.

Dyktafony Sony – Ranking czerwiec 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych rejestratorów dźwięku marki Sony.


Najbardziej znani producenci dyktafonów cyfrowych:
Olympus, Philips, Sony, Zoom, Kruger & Matz, Marantz, MicroView, Spy Elektronics, Tascam, Trevi.

Ekran w dyktafonie

Przydatnym rozwiązaniem będzie wygodny wyświetlacz pokazujący najważniejsze funkcje sprzętu. Dyktafony cyfrowe posiadające datownik oraz zegar pozwolą zachować porządek chronologiczny nagrywanych materiałów. Z ekonomicznego punktu widzenia cenną opcją będzie również automatyczne wyłączanie, dla zachowania bezpieczeństwa nagrań warto wybrać model z blokadą przycisków, co zapobiega przydatkowej ingerencji.

Typy zasilań:

 • baterie AA lub AAA,
 • akumulatory AA lub AAA,
 • wbudowane w urządzenie akumulatory (rzadziej spotykane), ładowane przez USB lub zasilacz.

Dyktafony – Ranking czerwiec 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych rejestratorów dźwięku.


Jak wybrać dyktafon szpiegowski?

Dyktafon szpiegowski to niewielki, poręczny gadżet służący do dyskretnego nagrywania rozmów czy dźwięków. Urządzenie to powinno wykazywać się najwyższą funkcjonalnością i posiadać opcje, które nie są dostępne w zwykłym dyktafonie.

Od tradycyjnych urządzeń wyróżnia je oczywiście niewielki rozmiar i dyskrecja stosowania. Mimo tych cech rejestrator powinien nagrywać dźwięk najwyższej jakości, nieprzerwany i niezakłócony szumami.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu urządzenia szpiegowskiego do nagrywania dźwięku?

Dyskrecja, czyli najważniejsza cecha dyktafonu szpiegowskiego

Jako pierwsza na myśl przychodzi nam oczywiście dyskrecja stosowania. Gadżet musi świetnie wtapiać się w otoczenie i nie wzbudzać podejrzeń, tylko wtedy będzie doskonale pełnił swoją funkcję. Znaczenie ma tutaj więc rozmiar urządzenia, jego design i kolor. Im mniejszy rozmiar, tym łatwiej schować i ukryć urządzenie.

Na rynku pojawiają się również dyktafony szpiegowskie wbudowane w przedmioty codziennego użytku, takie jak długopis czy powerbank. To również świetne, niebudzące podejrzeń rozwiązanie.

Funkcjonalność i łatwość obsługi

Aby użycie gadżetu było szybkie i proste, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i łatwość w obsłudze. Odpowiednie umiejscowienie przycisku rozpoczynającego nagranie jest bardzo ważne, gdyż powinniśmy być w stanie jak najszybciej i najłatwiej rozpocząć nagrywanie. Urządzenie powinno być również proste w obsłudze i intuicyjne, wyposażone w funkcję odszukiwania czy ustawienia odpowiednich ram czasowych nagrania.

Jakość dźwięku

Jak w każdym tego typu urządzeniu jakość nagrania jest niezwykle ważna. Przed zakupem warto porównać parametry kilku modeli i przetestować je pod kątem czystości dźwięku.

Opinie i komentarze: 5 o “Jaki dyktafon do nagrywania?

 1. Z pełną świadomością mogę polecić dyktafony firmy Olympus, a już szczególnie te modele, które wyposażono w dwa mikrofony kierunkowe. Naprawdę bardzo solidna produkcja, wiele przydatnych funkcji, pojemna pamięć, nie byle jaki wygląd i przede wszystkim bardzo wysoka jakość nagrań. Wiem, że często ludzie wolą zaoszczędzić i kupują najtańsze sprzęty, tylko, że potem okazuje się, że jakość nagrań jest fatalna i plują sobie w brodę. Według mnie lepiej dołożyć parę złotych i kupić coś, co będzie nam służyć przez długie lata. Ja stawiam akurat na markę Olympus ale jest wiele innych oferujących dobre dyktafony w stosunkowo dobrej cenie.

 2. Za czasów liceum miałem mini dyktafon olympus, do dzisiaj czasami go używam, jak jest taka potrzeba. Sprzęt sam w sobie mega prosty, a spełnia zadanie przechwytywania głosu cały czas tak samo dobrze. Polecam tę markę, bo warto zainwestować w ich sprzęt.

 3. Bardzo fajny artykuł, przydał mi się. Kupiłem dzięki Wam dyktafon cyfrowy i jestem ciekaw jak będzie się spisywał. Potrzebuję go do pracy i mam nadzieje, że sprosta moim wymaganiom, które raczej nie są bardzo wysokie.

 4. Generalnie byłem do tego sprzętu zawsze nastawiony sceptycznie, bo nagrywałem telefonem, ale w nowej pracy kupiłem mini dyktafon cyfrowy olympus i jestem bardzo zadowolony. Zdecydowanie lepiej zbiera i daje dużo lepsza jakość dźwięku.

 5. Jeżeli ktoś pracuje w zawodzie, gdzie potrzebny jest dyktafon, albo ma hobby, w którym znalazłby zastosowanie to warto go mieć. Cena małego dyktafonu nie jest w cale duża, można w małych pieniądzach kupić calkiem rozsądny sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.