Jaki boombox najlepiej wybrać? Które parametry brać pod uwagę? Rankingi z 03 czerwca 2023

Boomboxy, które były niegdyś swoistym symbolem lat 80 i 90, dziś odchodzą już w zapomnienie. Nie mniej jednak jest jeszcze kilka przypadków, w którym boombox może się sprawdzić naprawdę dobrze.

przenośny radiomagnetofon boombox Toshiba
przenośny radiomagnetofon boombox Toshiba

Rynek wciąż nie zrezygnował ze sprzedaży boomboxów, które cechuje przede wszystkim trwała konstrukcja i możliwość odtwarzania muzyki z konkretnych nośników. Jak więc wybrać boomboxa?


Głośniki w boomboxach

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na moc głośników, gdyż jest to najistotniejszy parametr boomboxów. To właśnie od nich zależy, jakiej jakości muzyki będziemy mogli słuchać z konkretnych nośników. Oczywiście ich moc powinna być tym większa, im większe jest pomieszczenie, w którym dany boombox ma działać. Możemy wybrać więc:

  • boombox z jednym głośnikiem,
  • boombox z dwoma głośnikami.

Najpopularniejsze są modele wyposażone w dwa głośniki. Dobrze także jest zwrócić uwagę na to, czy można do urządzenia podłączyć także głośniki zewnętrzne.

przenośny głośnik bluetooth JBL Boombox 2
przenośny głośnik bluetooth JBL Boombox 2

Radio FM

Sprawdźmy, czy boombox oferuje nam dobrej jakości radio. Jest to jeden z podstawowych parametrów urządzenia. Radio powinno mieć funkcje samodzielnego wyszukiwania stacji radiowych, a także móc zaprogramować je tak, by każdą z konkretnych stacji, można było uruchomić za pośrednictwem wciśnięcia jednego guzika.

Dodatkowo radio powinno być cyfrowe, a nie analogowe. Zwróćmy także uwagę na to, czy możliwa jest cyfrowa synteza PLL.


Odtwarzacz CD

Chyba nie wyobrażamy sobie boomboxa bez odtwarzacza płyt CD. Starsze modele mogą posiadać odtwarzacze kasetowe, jednak kto obecnie słucha kaset? Dlatego też odtwarzacz CD to absolutna podstawa. Zwykle w boomboxie może zmieścić się jedna płyta, natomiast w modelach bardziej rozbudowanych, takich które przypominają mini wieże, możemy zmieścić nawet 3 płyty. Przyda się to szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na ograniczeniu częstotliwości zmiany płyt i wygodnego przełączania pomiędzy nimi za pośrednictwem pilota.

Dodatkowo boombox powinien umożliwić odczyt zapisanych plików w MP3, a także – w przypadku plików zapisanych na płytach- w różnorodnych formatach. Sprawdźmy więc, czy wybrany przez nas boombox będzie odtwarzał format WMA, a także skompresowane pliki audio.


Pilot boomboxa i wyświetlacz najlepiej LCD

Zdalne sterowanie to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim już standard wielu urządzeń. Dobrze jest więc, gdy bomboox posiada pilota, dzięki któremu będziemy mogli wykonać większość operacji i po prostu ułatwić sobie obsługę.

Ważne, by pilot umożliwił nam programowanie, zmianę stacji, regulowanie głośności, a także zmianę płyty w kieszeni urządzenia. Oczywiście, wyświetlacz LCD w obecnych czasach to podstawa. Im większy on będzie, tym prostsza obsługa urządzenia.


Moc urządzenia

Moc jest kompatybilna z głośnikami, jak łatwo się więc domyślić im większa moc, tym więcej głośności będą wstanie wygenerować głośniki. Boombox do salonu czy sali biurowej musi więc odznaczać się dość wysokim parametrem mocy.

Warto także zwrócić uwagę, czy boombox jest zasilany bateriami czy prądem sieciowym. Przy dużej mocy, baterie nie będą wydajne.


USB i AUX-IN w boombox

Wejście USB jest oczywiste, gdyż praktycznie każdy boombox jest w nie wyposażony. Dzięki temu możemy szybko podłączyć pendrive’a z muzyką, bez konieczności zgrywania jej na płyty. Najlepiej wybrać urządzenie z typowym portem USB 2.0, a także USB 3.0.

Dodatkowo możemy pokusić się o zakup sprzętu z portem AUX-IN, dzięki któremu szybko podepniemy smartfona lub nawet tablet.


Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, nie wybierajmy urządzeń archaicznych, które swoją stylistyką przypominają wysłużone kaseciaki. Postawmy na nowoczesny i minimalistyczny design. Zwróćmy także uwagę na to, że boomboxa obecnie możemy zakupić w wielu kolorach, tak by pasował on do naszej przestrzeni. Wiele modeli oferuje również obudowy zaprojektowane w konkretnym stylu.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy boombox posiada wbudowany czytnik kart microSD czy też bluetooth, co może się okazać bardzo praktycznym rozwiązaniem i zaoszczędzić nam wielu problemów z podpinaniem urządzeń.


Boombox – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane radiomagnetofony przenośne i głośniki typu boombox w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Wyszukiwania użytkowników:

  • koszta boom boxa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.