Okulary 3D są przydatne do oglądania telewizji oraz filmów 3D, pozwalają podziwiać obraz z głębią, tzn. widzieć film trójwymiarowo, czując się tak, jakby widz był w środku akcji. Przekazywany obraz na ekranie jest w 2D, natomiast dzięki okularom można odebrać go w sposób jeszcze bardziej realistyczny.
Technologię 3D opracowała firma Dolby Laboratories. Złudzenie postrzegania świata trójwymiarowo pojawia się dzięki nałożeniu obrazów o różnych odcieniach barw podstawowych. Jedno oko widzi świat na czerwono, drugie na niebiesko lub na zielono. Efekty kolorystyczne są wyjątkowe, a sama przestrzeń wyjątkowo głęboka. Para okularów 3D kosztuje co najmniej kilkadziesiąt złotych, w przypadku kin są wykorzystywane najczęściej produkty masowe o niskiej trwałości.
Koszt produkcji samych okularów jest spory, jednak coraz więcej osób kupuje tego typu okulary na własność, mając telewizory 3D w domu lub wybierając się do kina z własnymi okularami. Technologia 3D wymaga stosowania projektorów cyfrowych.
Jakie okulary 3D wybrać?
Do oglądania świata trójwymiarowo stosuje się różnorodne technologie – nie zawsze wymagają one stosowania okularów 3D. Niektóre kina stosują okulary polaryzacyjne, które wymagają stosowania dwóch projektorów. Światło pierwszego jest polaryzowane prostopadle w stosunku do drugiego, dlatego wymagany jest specjalny ekran.
Inaczej skonstruowane są okulary migawkowe, czyli okulary LCD. Kierowany jest do nich zsynchronizowany sygnał pochodzący ze źródła obrazu. Obraz odbierany jest na przemian przez lewe i prawe oko. Tego rodzaju okulary są używane przede wszystkim w Europie Zachodniej i krajach Azji. W Polsce także mają swoich zwolenników – obecnie dziewięć polskich kin korzysta z tego rodzaju okularów.
Okulary anaglifowe umożliwiają oglądanie obrazu 3D na normalnych telewizorach. Dzieje się tak dzięki nałożeniu na siebie obrazów odbieranych przez oko prawe oraz oko lewe.
Główny podział okularów 3D
Okulary 3D dzielą się na aktywne i pasywne, różniące się jakością oraz ceną. Okulary aktywne są droższe, ponieważ są przystosowane do odbioru obrazu w technologii HD, dzięki nim widz nie zauważa smug. Okulary pasywne nie zapobiegają smużeniu i zniekształcają obraz. Zaletą okularów pasywnych jest widzenie jasnego obrazu. Przed samym zakupem warto udać się do sklepu tradycyjnego i zweryfikować, które okulary 3D będą dla nas najlepsze, niekoniecznie zawsze jest to najdroższy sprzęt. Ważny jest indywidualny odbiór obrazu.
Czy okulary 3D nie niszczą wzroku?
Nie ma żadnych dowodów na szkodliwość okularów 3D. Według niepotwierdzonych opinii ich częste stosowanie może męczyć oczy, jednak nie zostało to udowodnione w żaden naukowy sposób. Okulary 3D zrewolucjonizowały rynek i przyczyniły się do zmiany jakości oglądania projekcji filmowych w kinach oraz multipleksach. Pierwsze egzemplarze okularów 3D pojawiły się na polskim rynku już dobre kilkanaście lat temu.
Ile kosztują okulary 3D? Modele aktywne od ponad 200 do ponad 500 złotych – są nowocześniejsze, posiadają lepsze oprawki i nadają się do stosowania nawet przez kilka lat – pod warunkiem, że są odpowiednio eksploatowane. Okulary pasywne można kupić już za kwotę kilkudziesięciu złotych.
Zalety i wady okularów 3D
Z biegiem lat technologia coraz bardziej się rozwija, a wraz z nią rosną też nasze oczekiwania. Kiedyś na film w wymiarze 3D musieliśmy udać się do kina. Dziś możemy go obejrzeć we własnym domu. Potrzebny jest tylko odpowiedni telewizor i właściwe okulary 3D. Jakie są rodzaje zalety i wady w zależności od ich rodzaju? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Okulary anaglifowe 3D
Jest to zdecydowanie najstarszy typ okularów 3D i dość rzadko dziś stosowany. Ich technika polega na wygenerowaniu dwóch przesuniętych obrazów o barwach: czerwony i turkusowy. I właśnie tak zabarwione są ich szkła, na dwa różne kolory.
Zalety:
- niska cena,
- o ile obraz jest dobrze przetworzony – działają z każdym telewizorem.
Wady:
- niedoskonałości obrazu – nienaturalne kolory i sztuczny efekt,
- mało atrakcyjny wygląd – zwykłe papierowe z kolorowymi szkłami.
Okulary pasywne 3D – polaryzacyjne
Ich działanie polega na polaryzacji poziomych linii w dwóch odmiennych kierunkach – prawoskrętnie i lewoskrętnie. Każde szkło może przepuścić tylko jedną z dwóch polaryzacji i dzięki temu dochodzi do każdego oka inny obraz.
Zalety:
- niska cena,
- brak zasilania,
- wystarczająca jasność,
- brak migotania.
Wady:
- jakość obrazu na średnim poziomie – do oka dociera mniejsza rozdzielczość obrazu,
- obraz może przybierać nieco żółtą barwę.
Okulary aktywne 3D – migawkowe
Okulary te będąc zsynchronizowane z telewizorem, przyciemniają raz jedno, a raz drugie szkło. W taki sposób oczy widzą inne obrazy i mózg odbiera obraz przestrzenny. Okulary pracują dzięki pojawianiu się i zanikaniu prądu elektrycznego.
Zalety:
- wysoka jakość obrazu.
Wady:
- wysoka cena,
- migotanie, które może prowadzić do bólu głowy,
- przyciemniony obraz,
- wymagane zasilanie.
Trudno wskazać, które z okularów są najlepszym rozwiązaniem. Wyboru musi dokonać każdy indywidualnie, uwzględniając to na czym mu najbardziej zależy. Ponadto muszą być dostosowane do technologii, na jakiej oparty jest nasz telewizor.
Okulary 3D – Ranking sierpień 2024
Najchętniej wybierane okulary 3D do projektora i telewizora, dostępne w sklepach online.
Myślę, że cała technologia 3D to największa pomyłka ostatniej dekady. Pamiętam jaki szał był na telewizory 3d na samym początku, gdy kosztowały zdecydowanie za dużo i później, gdy potaniały. Każdy chciał mieć takie coś w domu. Potem się okazywało, że po pierwsze te efekty 3d nie są wcale jakieś super, po drugie oglądanie 2 godzinnego filmu w tych okularach jest męczące, a wiele osób boli głowa itp. Okulary 3D to taki sam przeżytek jak cała ta funkcja, zauważcie, że coraz mniej telewizorów jest w nią wyposażonych, tak samo jak coraz mniej filmów w kinach ma swoje wersje w trójwymiarze.
Mam okulary 3d od epsona i nie narzekam. Służą już dobre dwa lata i nie ma z nimi żadnego problemu. Wykonane dosyć porządnie, plastik nie jest taki giętki jak się wydawało, że będzie. Całkiem przyzwoicie zrobione, działają jak należy 😉
Ja moje okulary dostałem w zestawie razem z telewizorem przy jego zakupie. Okulary 3d sony spisują się bardzo dobrze. Wykonane porządnie, nie wieją chińczykiem, porządne tworzywo, które czuć jak się założy. Co do jakości szkieł to bardzo fajna, nie rysują się ani nie palcują, a to istotne 😉
Polecam kupić aktywne okulary do telewizora 3d, bo jak kupi się coś taniego i tandetnego to nie ma żadnej przyjemności z oglądania w nich. Czasami, nie oddają nawet dobrze tego, jak film w 3d powinien wyglądać, dlatego warto kupić coś fajnego i nie oszczędzać, bo się to tylko źle odbije na nas.
Kupiłem okulary 3d do telefonu od BenQ i jestem bardzo zadowolony. Nie są takie małe, jak to bywa czasami chociażby w kinie. Super sprawa, bo jest dobry kąt widzenia i bez problemu można się cieszyć rozgrywką, a nawet użyć ich do telewizora 3d 😉