Radiobudzik

radiobudziki cyfrowe i analogowe
radiobudziki cyfrowe i analogowe
Bardzo często zdarza się, że rezygnujemy z klasycznego budzika na rzecz połączenia go z radiem, co jest wygodnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Radiobudziki to niedrogie urządzenia stacjonarne, przede wszystkim do zastosowań głównie domowych. Radiobudziki mogą budzić klasycznym dzwonkiem mono- lub polifonicznym, muzyką lub radiowym programem.

Jaki radiobudzik wybrać?

Radiobudziki cyfrowe posiadają wbudowany zegar z dużym i wyraźnym wyświetlaczem, na którym sprawdza się aktualną godzinę, czasami wyświetlacz miga podczas dzwonienia i budzenia. Radiobudziki oferowane są najczęściej w kolorach białym, srebrnym lub czarnym, rzadziej zdarzają się modele czerwone, różowe i kolorowe.

Warto, aby radiobudzik połączony był z radioodbiornikiem cyfrowym. Można w nim zaprogramować od kilku do nawet kilkudziesięciu stacji radiowych, dzięki przyciskom łatwo zmienić kanał. Funkcja RDS zapewnia wyświetlenie informacji tekstowych, z kolei radio analogowe wymaga ręcznego ustawiania stacji manualnie najczęściej za pomocą pokrętła. Radio analogowe nie posiada funkcji dodatkowych, dlatego jest tańsze i bardziej popularne, kosztuje średnio od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Radiobudziki cyfrowe są nieco droższe z reguły od modeli analogowych.

Najczęściej można spotkać radiobudziki obsługujące zakres fal FM oraz AM, rzadziej natomiast występują modele obsługujące fale MW, SW oraz LW.

Przydatne funkcje radiobudzika

Podtrzymanie pamięci w przypadku przerwania zasilania przekłada się na komfort użytkowania, dzięki czemu nie traci się zapisanych danych, a budzik i tak zadziała. Beeper działa na baterie, co jest dodatkowym udogodnieniem w sytuacji, gdy nagle zabraknie prądu.

Większość radiobudzików jest monofoniczna, co nie jest jednak zbyt wielką przeszkodą. Niektóre modele posiadają możliwość podłączenia słuchawek. Warto, aby radiobudzik posiadał podświetlany kolorowy wyświetlacz LED lub LCD, który zazwyczaj jest czarno-biały.

Radiobudziki RANKING

Jakość radiobudzika LED jest nieco wyższa, co ma również wpływ na cenę. Przed zakupem sprawdźmy, czy radiobudzik posiada narastający sygnał budzenia. Funkcja w postaci powtarzalności alarmu również jest bardzo przydatna.

Niektóre radiobudziki posiadają wyłącznik czasowy, czyli tak zwany sleep timer, który samoczynnie wyłącza alarm po jakimś czasie. Funkcja drzemki sprawia, że budzik dzwoni po kilku czy kilkunastu minutach ponownie.

Do radiobudzika przydatne są również zasilacz sieciowy oraz słuchawki, najlepszym rozwiązaniem są będą niewielkie słuchawki douszne. Radiobudzik nie zastąpi innych urządzeń grających, ale na pewno przyda się w domu. Dodatek radia czyni z niego urządzenie bardziej nowoczesne od klasycznego budzika.

W sprzedaży znajdują się również radiobudziki retro, które wyglądają klasycznie, a posiadają nowoczesne rozwiązania. Są one idealne do mieszkań i domów urządzonych w stylu retro. Niekiedy radiobudzik wyposażony jest w dodatkowe funkcje, jak np. modele z projektorem godziny, termometrem, z dźwiękami natury.

Radiobudziki z projektorem godziny RANKING

Porady RTV, czyli jaki sprzęt kupić?

 • DyktafonDyktafonOferta dyktafonów na polskim rynku jest obecnie bardzo szeroka, z czego najbardziej popularnymi są modele cyfrowe. Dyktafony można […]
 • Odtwarzacz MP3Odtwarzacz MP3Odtwarzacz MP3 jest małym oraz przenośnym sprzętem do słuchania muzyki. Dzięki niemu można nie tylko odsłuchać pliki muzyczne, ale również […]
 • Radio do domuRadio do domuObecnie produkowane radia dzięki zaawansowaniu technologicznemu są w stanie sprostać wymaganiom bardzo szerokiego grona odbiorców. […]
 • Radio cyfroweRadio cyfroweRadia analogowe przechodzą już powoli do historii, wypierane skutecznie z rynku przez radioodbiorniki cyfrowe – nowoczesne i […]
 • Tuner FMTuner FMTunery FM ze względu na swoją specyfikę są raczej coraz mniej popularnym sprzętem na rynku, często są oferowane jako dodatkowa […]
 • SłuchawkiSłuchawkiPierwsze modele słuchawek wyprodukowano w latach osiemdziesiątych XIX wieku, natomiast ich masową produkcję rozpoczęto w drugiej dekadzie […]

5 opinii o Radiobudzik

 1. maciej

  Kiedyś to były fajne radiobudziki, najlepiej naszej rodzimej konstrukcji jak Unitra. Niezawodne, a do tego ładne. Zresztą teraz też coraz częściej widać, że producenci sprzętu elektronicznego wracają do stylistyki retro. Sam miałem za dzieciaka taki budzik i muszę powiedzieć, że może jakość dźwięku nie była najwspanialsza, jednak przez wiele, wiele lat nie było żadnej awarii, wszystko chodziło jak w szwajcarskim zegarku. Wydaje mi się jednak, że obecnie takie radiobudziki zostały zastąpione przez alarm w smartfonie – szybszy, wygodniejszy no i można ustawiać osławione drzemki.

 2. Kamil

  Zabrzmi to dziwnie, ale szukam czegoś takiego jak radiobudzik z projektorem. Widziałem kilka razy coś takiego i zrobiło to na mnie mega wrażenie, ale wtedy fundusze nie pozwalały. Korzystał ktoś z czegoś takiego i może się wypowiedzieć, jak to się sprawuje na dłuższą metę?

 3. artek

  Odkąd poszedłem na studia, kupiłem sobie radiobudzik philips bo miałem problem ze wstawaniem. Świetna sprawa, teraz już nie mam takiego problemu, bo zdecydowanie dźwięk jest na tyle głośny, że potrafi postawić na nogi 😀

 4. Kamila

  Mi udało się kupić świetny radiobudzik philips – a to dzięki waszemu zestawieniu 😀 bardzo pomocne i przydatne dla kogoś, kto nie wie na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu. Super inicjatywa i bardzo ciekawy artykuł 😉 Nie wyobrażam sobie wstawać bez budzika.

 5. Czarek

  Dostałem na urodziny radiobudzik blaupunkt z projektorem i powiem szczerze, że nie miałem pojęcia wcześniej o takim sprzęcie. Świetne rozwiązanie dla kogoś, kto nie umie wstawać bez budzika. Mam jednak wrażenie, że dźwięk maksymalny, mógłby być minimalnie głośniejszy i dałbym pięć z plusem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.