Tuner jest urządzeniem pozwalającym dekodować sygnał cyfrowy. Większość nowoczesnych telewizorów posiada wbudowany tuner telewizyjny, przez co nie jest konieczne kupowanie go osobno. Właściciele starszych marek odbiorników muszą albo wymienić odbiornik, albo kupić dekoder DVB-T osobno, a następnie go podłączyć i zamontować dołączoną do zestawu antenę.
Jakie są główne kryteria wyboru dekodera DVB-T?
Wybierając dekoder tv trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki któremu odbierany obraz będzie najlepszej jakości. Warto także zwrócić uwagę na stabilność odbioru sygnału oraz dodatkowe funkcje, które posiada dekoder. Istotnymi parametrami są także ogólny design urządzenia oraz jego wymiary.
Rodzaje dekoderów
Dekodery dzielą się przede wszystkim na te do odbioru telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Pierwsze z nich mogą obsługiwać trzy różne standardy:
- DVB-T – przesyłany jest cyfrowy sygnał wideo, dźwięk i dane dodatkowe.
- DVB-T2 – druga generacja dekoderów, która wykorzystuje mniejszą pojemność pasma radiowego.
- DVB-C oraz DVB-C2 – wykorzystywane w sieciach kablowych.
Dekodery telewizji satelitarnej wykorzystują w swojej pracy standard DVB-S lub DVB-S2. Większość z modeli dostępnych na rynku obsługuje obraz w jakości HD, Full HD, a nawet w 4K. Wszystko zależy od tego, w jakich jakościach nadawane są programy telewizyjne.
Dodatkowe funkcje dekoderów
Na rynku dostępne są modele umożliwiające nagrywanie programów, obsługę plików multimedialnych, a także instalowanie aplikacji oraz dostęp do Internetu. Dzięki temu staje się on urządzeniem wielofunkcyjnym.
Tuner DVB-T może także umożliwiać obsługę najpopularniejszych platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO czy Tidal. Wybór konkretnego modelu zależy także od posiadanych funduszy, które można przeznaczyć na zakup sprzętu.
Inne dodatkowe funkcje, które można spotkać w dekoderach DVB-T:
- EPG,
- PVR,
- teletext,
- TimeShift,
- LCN,
- napisy,
- łączność bezprzewodowa Wi-Fi,
- timer.
Obsługiwane formaty
Warto przy zakupie zwracać uwagę na typy obsługiwanych przez dekoder DVB-T plików. Najczęściej obsługiwane to: DivX, DVDRip, BDRip, H.264, MOV, VOB, FLV, 3GP, MKV, Xvid, TRP, TP, TS, M2T, M2TS.
Dostępne złącza w tunerach
Typy popularnych złącz spotykanych w dekoderach DVB-T:
- RF IN oraz RF OUT,
- HDMI,
- SCART (EURO),
- komponentowe (Y, Pb, Pr),
- kompozytowe (CVBS),
- S-Video,
- analogowe stereo (RCA),
- koaksjalne cyfrowego dźwięku,
- optyczne cyfrowego dźwięku,
- S/PDIF,
- USB,
- wejścia karty pamięci.
Tunery DVB-T na USB można podłączyć z powodzeniem do urządzeń przenośnych, np. do laptopa czy też tabletu.
Component Video to analogowe złącze video, które umożliwia przesył obrazu w rozdzielczości HD. Dekoder umożliwia także odbiór dźwięku przestrzennego.

Tunery mogą mieć różnorodne gniazda: RCA, Chinch, Jack. Dodatkowymi funkcjami są nagrywanie filmów oraz odtwarzanie filmów, muzyki czy też zdjęć. Do komputera można kupić także specjalny tuner czy też dekoder ze złączem USB oraz wejściem antenowym, co pozwala również na nagrywanie filmów.
Dekoder z systemem operacyjnym
Istnieje opcja zakupu tunera DVB-T z systemem operacyjnym. System Android pozwala:
- instalować aplikacje oraz gry,
- umożliwia przeglądanie stron internetowych,
- korzystać z portali społecznościowych oraz komunikatorów.
Przyzwoitej klasy urządzenie można mieć w domu już za kilkaset zł, zyskując komfort oglądania filmów, transmisji, programów. W przypadku tańszych dekoderów często występuje efekt zamazanego obrazu. Lepiej wydać 200-300 złotych i mieć wysoką jakość niż zakupić dekoder za 100 złotych.
Popularni producenci dekoderów DVB-T:
Cabletech, Ferguson, Opticum, Wiwa, Alma, Alpine, Blow, Emos, Esperanza, Evolveo, Hyundai, Manta, Mascom, NOT, NTC, Opensat, Optex, Sagem, Technisat, Thomson.
Dekodery DVB-T – Ranking marzec 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych tunerów dvb-t.
Wyszukiwania użytkowników:
- Dekoder DVB-T2 HEVC Ranking
- Opticum blue R265 lite dvbc
- technix są dekoder
Używam tunera firmy Manta i chociaż kosztował grosze bo kilkadziesiąt złotych to spisuje się doskonale. Podłączony przez wejście HDMI zapewnia bardzo ładny obraz, a do tego mamy sporo funkcji dodatkowych w telewizji naziemnej jak na przykład program tv. Rodzice z kolei mają tuner dvb-t wbudowany w telewizor, także nie potrzebują żadnych dodatkowych urządzeń. To najlepsza opcja, najwygodniejsza i najtańsza:) Ogólnie polecam cyfrową telewizję naziemną, pamiętajcie tylko o zakupie dobrej anteny, najlepiej takiej „siatkowej”, która będzie ściągać kanały z wystarczającą mocą.
Bardzo fajny i przydatny artykuł! Kupiłem dzięki Wam tuner dvb-t od firmy ferguson. Jest super, dawno nie miałem tak dobrze i porządnie wykonanego sprzętu. Polecam każdemu, nie jest to bardzo droga marka, a robi zdecydowanie sprzęt najlepszej jakości.
Jeżeli ktoś chce kupić dobry tuner dvb-t to zdecydowanie dobrym wyborem jest Manta. Od lat mam ich sprzęt i nie mogę powiedzieć złego słowa. Bezproblemowy, nie psuje się, do tego każdy na bank poradzi sobie z użytkowaniem go 😉
Dobry dvb t2 receiver to zdecydowanie zakup, który powinien być przemyślany. Artykuł stworzony bardzo dobrze, widać, że osoba kompetentna go pisała i zna się na rzeczy. Tak jak u przedmówcy świetnie spisuje się Manta. Generalnie jest tego cała masa, ale warto poczytać opinie i sprawdzić co u innych się dobrze sprawdza.
Ciekawy artykuł, bardzo przydatna rzecz, dla osób, które kupują zwykły tuner, albo też tv tuner for android. Pod tym względem warto więcej się trochę dowiedzieć przed kupnem jak działa, oraz z czym się to wiąże, bo nie do końca zawsze jest to jednoznaczne. Pozdrawiam serdecznie!
Pamiętajcie o bardzo ważnym !!!
Żeby tuner mógł działać długo i cieszyć nas, to musicie kupić koniecznie DVB-T2 z kodekiem h.265 HEVC.!!!
Od przyszłego roku będzie to wprowadzane w Polsce jako standard.