Słuchawki i ich rodzaje. Jakie są najlepsze pod kątem przeznaczenia? [Ranking wrzesień 2020]

Pierwsze modele słuchawek wyprodukowano w latach osiemdziesiątych XIX wieku, natomiast ich masową produkcję rozpoczęto w drugiej dekadzie XX wieku. Pierwsze modele były ciężkie oraz masywne, ważyły nawet 4,5 kilograma, korzystano z nich w centralach telefonicznych, ze względu na swoje parametry nie nadawały się do noszenia poza tym miejscem.


Jakie słuchawki warto kupić?

Dzisiejsze słuchawki ważą jedynie kilkadziesiąt gramów, są małe, lekkie i można je zmieścić w dłoni, jednak ich jakość bywa bardzo zróżnicowana, podobnie zresztą jak ceny – można kupić zestaw za 10 czy 20 złotych, można zainwestować kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych w sprzęt bardzo wysokiej jakości.

Jakie słuchawki kupić?
Jakie słuchawki kupić?

W zależności od konstrukcji słuchawki mogą być zamknięte lub otwarte. Parametr ten świadczy o dopasowaniu słuchawek do ucha. Otwarte słuchawki nie przylegają do ucha, pozwalają na wentylację, ale sprawiają, jednak dźwięk rozprzestrzenia się na otoczenie, jak również przepuszczają także zewnętrzne dźwięki do ucha osoby korzystającej z takich słuchawek. Rekomendowane jest używanie takich słuchawek głównie w domu, gdyż hałas zewnętrzny znacznie może ograniczyć komfort słuchania. Słuchawki zamknięte izolują słuchacza od otoczenia, nie przepuszczają dźwięków zewnętrznych, ale jednocześnie zdecydowanie bardziej męczą słuch. Są świetne do stosowania na ulicy, w pociągu, w autobusie i samochodzie. Alternatywą mogą być słuchawki półotwarte łączące cechy dwóch wyżej opisanych modeli.

Słuchawki nauszne RANKING

Najchętniej wybierane słuchawki nauszne w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Słuchawki douszne, jak już sama nazwa wskazuje, wkłada się do ucha. Można z nich korzystać podczas joggingu oraz w komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Są one mobilne, małe, wytrzymałe, jednak jakość dźwięku jest zdecydowanie niższa. Inną koncepcją są słuchawki nauszne, mocowane na haczyku za uchem i mocno przylegające do ucha. Są stabilnie osadzone, mobilne, oddają dźwięk wysokiej jakości, z reguły natomiast ich cena jest wyższa niż słuchawek dousznych. Multimedialne słuchawki z mikrofonem są wygodne, jednak z reguły musimy za nie zapłacić odpowiednio więcej. Są bardzo popularne w call centre oraz domu. Są bezprzewodowe, nie wymagają okablowania, co znacznie podnosi komfort ich wykorzystania. Takie słuchawki mają sterowanie radiowe lub przez przez bluetooth.

Słuchawki douszne RANKING

Najchętniej wybierane słuchawki douszne w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Słuchawki bluetooth RANKING

Najchętniej wybierane słuchawki bluetooth w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe umożliwiają oddalenie się od źródła dźwięku, pozwalają na swobodę ruchów. Ich wadami są wysoka cena, kłopoty z zasięgiem oraz nieco gorsza jakość dźwięku. Słuchawki przewodowe natomiast mają lepszą jakość dźwięku, są tańsze, mniej podatne na zakłócenia, ale posiadają kabel ograniczający ruch, przez co są mniej mobilne. Dla graczy odpowiednie są słuchawki multimedialne z mikrofonem z dodatkowymi funkcjami i opcjami. Wygodne, czyli takie, które nie zmęczą podczas długotrwałego użytkowania.

Słuchawki bezprzewodowe RANKING

Najchętniej wybierane słuchawki bezprzewodowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Osoby aktywne, uprawiające sport, chętnie skorzystają z słuchawek dousznych lub zausznych, bezprzewodowych. Dzieci natomiast lubią słuchawki w różnych wariantach kolorystycznych, trwałe i odporne, o atrakcyjnym wyglądzie. Najodpowiedniejsze dla dzieci będą słuchawki nauszne. Osoby zajmujące się zawodowo muzyką, czyli na przykład DJ, potrzebować będą słuchawek zamkniętych, szczelnie otulających ucho i wysokiej jakości. Muszą one być także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Słuchawki HiFi oferują wysoką jakość dźwięku oraz estetyczny wygląd. HiFi są odpowiednie dla różnych osób, także dla korzystających z nich dla celów zawodowych.

Słuchawki przewodowe RANKING

Najchętniej wybierane słuchawki przewodowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Jakie słuchawki zatem kupić?

  • Słuchawki powinny być dobrze dopasowane do ucha oraz małżowiny i głowy lub szczelnie zamykać ucho – w zależności od tego jaki rodzaj słuchawek jest kupowany.
  • Pałąk nie powinien być zbyt duży, aby nie spadał.
  • Średnica głośnika powinna mieć co najmniej 40 mm (w przypadku słuchawek zamkniętych), a ucho musi być zakryte przez słuchawkę.
  • Redukcja szumów ma duże znaczenie dla jakości słuchania danego dźwięku.
  • Poziom natężenia dźwięku ma wpływ na moc słuchawek, jednak nie należy słuchać muzyki bardzo głośno, gdyż może to prowadzić do upośledzenia lub nawet uszkodzenia narządu słuchu.

Słuchawki z mikrofonem RANKING

Najchętniej wybierane słuchawki z mikrofonem w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Ciekawostka!
Zakresy przenoszonego dźwięku zamykają się w obszarze od 16 Hz do 20 kHz, bo tyle jest w stanie usłyszeć każdy człowiek. Wąskie grono osób słyszy ostrzej, dlatego jest w stanie usłyszeć różne niuanse dźwiękowe. O takich osobach mówi się, że są audiofilami.


Wyszukiwania użytkowników:

  • wytrzymałe słuchawki usb c ranking

Opinie i komentarze: 4 o “Słuchawki i ich rodzaje. Jakie są najlepsze pod kątem przeznaczenia?

  1. Dobre słuchawki zaczynają się tak naprawdę minimum od trzystu, a nawet czterystu złotych. Wtedy możemy mówić o dobrym sprzęcie, chociaż i tak nie jest to nie wiadomo jak wspaniała jakość. Wszystkie tańsze wynalazki omijam z daleka i Wam też to radze. Jeśli chodzi o bezprzewodowe słuchawki to też dla mnie nie istnieją. Nie ma możliwości, żeby dźwięk przesłany drogą bezprzewodową był lepszej jakości niż ten sam dźwięk przesłany po kablu. Dlatego jeśli chcesz dobrego dźwięku, szykuj większą kwotę, a jeśli zależy Ci na kiepskich gadżetach to kup słuchawki bezprzewodowe. Tyle w temacie.

  2. Słuchawki bezprzewodowe, to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek mogłem podjąć. Nie tyle co do telewizora, czy komputera, ale w trasę, na wycieczkę, czy po prostu do biegania jest to świetny wybór. Nie ma problemu z plączącymi się kablami, jest to dużo wygodniejsze. Kwestia budżetu, bo tak jak powiedziano, dobre słuchawki bezprzewodowe niestety trochę kosztują. Pozdrawiam.

  3. W kwestii słuchawek, to nie miałem nigdy lepszych niż JBL. Spisują się po prostu świetnie, nie miałem styczności z niczym bardziej zaawansowanym do tej pory. Polecam każdy produkt tej firmy, bo są różne pułapy cenowe i na bank każdy godny polecenia, tak jak moje.

  4. jak do sportu to lepiej z dobrym dociskiem i w miare sztywne. Ja mam takie (blaze od Lamax) i właśnie nie są drogie a do sportu gdy się zapacam to nie szkoda az tak. Mimo że pot jakoś nie działa specjalnie na nie a przynajmniej nic nie widze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.