Jakie okulary VR warto kupić do PS4, PS5 i PC? Czym się kierować? Ranking TOP12 gogli Virtual Reality! Polecane w 2023 roku Rankingi z 30 listopada 2023

Jakie okulary VR najlepsze? Ranking TOP12 gogli Virtual Reality.
Jakie okulary VR najlepsze? Ranking TOP12 gogli Virtual Reality.

VR, czyli Virtual Reality to stosunkowo młoda technologia, która w ostatnich latach znacznie zyskuje na popularności.

Okulary VR pozwalają na zupełnie nowy sposób doświadczenia gier wideo oraz filmów. Na rynku cały czas pojawiają się nowe modele okularów VR, które różnie mniej lub bardziej. Jak producenci zachęcają do wyboru ich rozwiązania? W kaki sposób wybrać odpowiedni model?

TOP12 Gogle VR – Ranking grudzień 2023

Najchętniej wybierane okulary Virtual Reality, w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Okulary VR – działanie

Działanie okularów VR znacznie różni się się od działania zwyczajnych ekranów komputerowych. Do komfortowego korzystania z tego sprzętu niezbędny jest wysokiej jakości wyświetlacz, który dysponuje rozdzielczością co najmniej o standardzie FullHD oraz częstotliwością odświeżania nie mniejszą niż 90 Hz. Jeżeli wyświetlacz nie spełnia tych wymogów, to istnieje ryzyko, że korzystanie z urządzenia będzie wiązało się z szybkim zmęczeniem wzroku, a nawet bólami głowy. Moc obliczeniowa do obsłużenia takiego ekranu musi być odpowiednio duża i to właśnie jest główny czynnik hamujący rozwój technologii VR.

Istotną kwestią takich okularów są również soczewki. Obecne są dwie, po jednej na każde oko. Wyświetlają one ten sam obraz, który jest nieco przesunięty względem siebie co w połączeniu z zakrzywieniem soczewek wzmaga poczucie głębi, trójwymiaru oraz zwiększa immersję z gry.

Warto również pamiętać o odpowiednim komforcie użytkowania danych okularów. Tego rodzaju sprzęt może być obecny na głowie nawet przez kilka godzin, co może być męczące dla użytkownika, dlatego przez wyborem konkretnego urządzenia, warto zapoznać się z opiniami na jego temat, które można znaleźć w Internecie.


TOP7 Najtańsze Gogle VR – Ranking grudzień 2023

W zestawieniu zostały uwzględnione modele bardzo tanich okularów Virtual Reality, z produktami uszeregowanymi rosnąco wg ceny (od najtańszych).


Rodzaje okularów VR

Okulary VR można podzielić z grubsza na dwa rodzaje. Są to:

  • okulary VR przeznaczone dla smartphonów – w takim wypadku okulary stanowią pewien szkielet, w którym można umieścić telefon. Jest to raczej budżetowe rozwiązanie i nie ukazuje pełnych możliwości tej technologii,
  • dedykowane okulary VR – wyposażone są w wysokiej jakości wyświetlacz wyprodukowany właśnie na potrzeby tej technologii. Wyświetlacz oraz same okulary stanowią nierozłączną całość.
okulary VR Oculus Go Standalone
okulary VR Oculus Go Standalone

Dodatkowym parametrem rozróżniającym ten sprzęt to tzw. punkty DOM (Degrees of Freedom). Im bardziej zaawansowane są okulary, tym więcej tych punktów posiadają. DOM określają ilość czujników, co wpływa na swobodę ruchu podczas korzystania z VR. Starsze modele dysponują zwykle 3 punktami DOM, które sprawiają, że czujniki wyłapują tylko ruchy głowy. Nowsze wersje okularów posiadają 6 punktów DOM, dzięki czemu czujniki wyłapują również ruch tułowia.


TOP7 Najdroższe Gogle VR – Ranking grudzień 2023

W zestawieniu zostały uwzględnione modele bardzo drogich okularów Virtual Reality, z produktami uszeregowanymi malejąco wg ceny (od najdroższych).


Polecane modele okularów VR

Oto kilka wybranych modeli okularów, które gwarantują komfortowe doświadczanie technologii VR:

Oculus Rift S

Jest to swojego rodzaju pionier wirtualnej rzeczywistości w naszych czasach. Firma obecnie należy do giganta technologicznego Facebooka, który cały czas rozwija gogle Oculus. Sprzęt został wyposażony w ekran OLED  o rozdzielczości 2160 × 1200 oraz częstotliwości odświeżania 90 Hz. Pole widzenia wynosi 110 stopni. Gogle współpracują z komputerem.

Playstation VR

Jak sama nazwa wskazuje, gogle te zostały stworzone z myślą o konsoli PlayStation. Zostały wyposażone w wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920 × 1080 i oferuje odświeżanie w 3 różnych trybach, czyli 60, 90 i 120 Hz. Pole widzenia wynosi 100 stopni.

HTC Vive COSMOS

Jest to bezpośredni konkurent dla gogli Oculus Rift. Oferuje bardzo podobne parametry, czyli ekran OLED o rozdzielczości 2160 × 1200, częstotliwości odświeżania 90Hz, a także pole widzenia o szerokości 110 stopni. Charakteryzują się szczególnym komfortem użytkowania z racji wygodnego dla użytkownika mocowania.

Wyszukiwania użytkowników:

  • https://mtechan net/jakie-okulary-do-ps4-pc-ranking/
  • okulary vr do ps4 i pc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.