Ekran projekcyjny. Jaki rzutnik najlepszy do kina domowego? Rankingi z 19 marca 2024

Typy ekranów projekcyjnych ze względu na montaż

ekrany projekcyjne
ekrany projekcyjne
Podstawowe rodzaje ekranów projekcyjnych:

  • przenośne – dla osób, które lubią przenosić się z miejsca na miejsce,
  • sufitowe – czyli podwieszane, montowane pod sufitem, który rozwija się za pomocą korby, pilota, przy pomocy włącznika zainstalowanego w ścianie.

W codziennym użytkowaniu sprawdzają się ekrany projekcyjne z napinaczami, czyli ekrany elektryczne wyposażone w linki lub ekrany projekcyjne ramowe, które mocuje się do ściany i rozstawia na statywie. Można je przenosić, są one łatwe w montowaniu i nie gniotą się. Nie trzeba ich rozprostowywać, co jest bardzo wygodne w codziennej eksploatacji.

Ekrany projekcyjne 16:9 – Ranking marzec 2024

Najchętniej wybierane ekrany projekcyjne 16:9 w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Jaki ekran do projektora wybrać?

Projektor oraz ekran projekcyjny to standardowe wyposażenie sal konferencyjnych czy wykładowych. Jednakże coraz częściej decydujemy się na stworzenie własnego, domowego kina. Wtedy również niezbędnym jest zakup dobrego jakościowo projektora i idealnie dobranego do niego ekranu projekcyjnego.

Dlaczego warto zainwestować w ekran projekcyjny?

Niestety często, mimo posiadania wysokiej jakości rzutnika, nie decydujemy się na kupno ekranu. Obraz wyświetlamy jest na ścianie bądź innej, nieprzeznaczonej do tego powierzchni. To duży błąd, ponieważ uniemożliwia to idealne odwzorowanie barw, kontrastów i odcieni. Jeśli zakupimy ekran projekcyjny, będziemy w stanie cieszyć się najwyższą jakością odtwarzanego obrazu oraz stuprocentowym nasyceniem kolorów.

Czym kierować się przy wyborze ekranu?

Dokonując wyboru ekranu warto zwrócić uwagę na jego typ. Możemy zdecydować się na przenośny lub stacjonarny ekran. Najczęściej polecanym i najlepiej ocenianym typem jest stacjonarny ekran rozwijany automatycznie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki czemu możemy rozwijać ekran z poziomu fotela, przy pomocy specjalnego pilota.

Należy również zwrócić uwagę na format kupowanego ekranu. Format ekranu staramy się zawsze dobrać zawsze do formatu obrazu wyświetlanego przez projektor. Warto więc zwrócić uwagę na rozdzielczość użytkowanego przez nas projektora. Do podstawowych formatów zaliczamy:

  • format standardowy 1:1,
  • format video 4:3,
  • format panoramiczny 16:9,
  • format panoramiczny 16:10.

Ekrany projekcyjne 4:3 – Ranking marzec 2024

Najchętniej wybierane ekrany projekcyjne 4:3 w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Kolejnym ważnym punktem jest wielkość kupowanego ekranu. Powinniśmy idealnie dostosować ją do pomieszczenia, w którym będziemy wyświetlać obraz.

Producenci ekranów do projektora:
AVTek, Kauber, Suprema, Viz-Art, 2×3, 4World, Acer, Adeo, Apollo, Art, Avers, B2B, Celexon, DeLuxx, Elite Screens, Epson, Hama, Kraftmann, Maclean, MAXlum, Nobo, Optika, Optoma, Opus, Overmax, Projecta, Reflecta, WS-Spalluto.

Wysokość ekranu może mieć 1/6 odległości od miejsca oglądania obrazu. Powierzchnię ekranu dobiera się do rodzaju pomieszczenia, ustawienia projektora, oświetlenia pomieszczenia, jasności projektora. Prawidłowy dobór powierzchni ekranu daje czytelny obraz.

Ekrany ramowe są kupowane do kina domowego, mogą mieć różne formaty, najczęściej spotykane są modele 16:9 oraz 4:3. Dzieli się je na tradycyjne o jednej powierzchni oraz wielkoformatowe mające od 2 do 5 powierzchni o zróżnicowanych formatach.

Ekrany projekcyjne, ramowe – Ranking marzec 2024

Najchętniej wybierane ramowe ekrany projekcyjne w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Ekran może być uniwersalny lub projekcyjny do kina domowego. Producenci w specyfikacji technicznej podają współczynnik odbicia światłą oraz kąt widzenia. W sprzedaży kupić można ekrany, które równomiernie rozpraszają światło we wszystkich kierunkach oraz posiadają wąski kąt widzenia i wyższą wartość współczynnika odbicia.

Ekrany projekcyjne, podłogowe – Ranking marzec 2024

Najchętniej wybierane podłogowe ekrany projekcyjne w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Sam projektor można ustawić za ekranem lub przed ekranem, który powinien być dopasowany do warunków prezentacji filmu lub prezentacji. Jakość odbioru jest zazwyczaj skorelowana z ceną ekranu.


Ile kosztują ekrany projekcyjne?

Ekrany do projektora można nabyć już od kilkuset zł, modele bardzo wysokiej jakości wymagają wyłożenia przynajmniej kilku tysięcy zł.

Osoby ceniące sobie wygodę oraz komfort eksploatacji z pewnością zdecydują się na elektrycznie rozwijany ekran projekcyjny, którym można łatwo sterować przy wykorzystaniu dedykowanego pilota.

Ekrany projekcyjne, elektrycznie rozwijane – Ranking marzec 2024

Najchętniej wybierane elektrycznie rozwijane ekrany projekcyjne w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Tańszym rozwiązaniem jest zakup ręcznie rozwijanego ekranu projekcyjnego, przydatnego podczas firmowych spotkań biznesowych i towarzyszących im prezentacji. Podobnie jak w przypadku modeli elektrycznych, mamy możliwość montażu ściennego lub sufitowego. Standardem jest blokada zabezpieczająca przed niekontrolowanym zwijaniem.

Ekrany projekcyjne, ręcznie rozwijane – Ranking marzec 2024

Najchętniej wybierane ręcznie rozwijane ekrany projekcyjne w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Wyszukiwania użytkowników:

  • https://mtechan net/ekran-projekcyjny/

Opinie i komentarze: 5 o “Ekran projekcyjny. Jaki rzutnik najlepszy do kina domowego?

  1. Mega opcja taki ekran projekcyjny i do tego dobry projektor, no i mamy kino w domu 🙂 Szczególnie pooglądałbym sobie na czymś takim sport, zwłaszcza piłkę nożną, naprawdę super. Mam tylko takie pytanie, jak to działa, w sensie np. ja mam wykupiony cyfrowy polsat i wtedy co podłączam dekoder bezpośrednio do projektora, już z pominięciem telewizora? Ciekawe czy tak bezproblemowo to chodzi i nie ma żadnych potknięć w stylu krzywego obrazy, nie takiej rozdzielczości, itd. itp. może ma ktoś doświadczenie z czymś takim i się wypowie? Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi

  2. Mam w domu multimedialny projektor led i nie wyobrażam sobie innego sprzętu. Bardzo fajny i przydatny gadżet, co prawda nie każdemu się sprawdzi, jeżeli ma na tyle małe mieszkanie. Sam projektor działa bez zarzutu już jakiś czas. Ma bardzo szeroką możliwość regulacji i kontroli 😉

  3. Na działce mam mini projektor. Na wyjazdy jest po prostu świetny, można cieszyć się z filmów na większym formacie, poza tym jest na tyle kompaktowy, że praktycznie można go zabrać wszędzie, a nie zauważyłem, żeby odstawał od innych, swoich większych rywali.

  4. Ekran do projektora jest tak samo ważny, jak sam projektor. Nie może być wykonany z tandetnego tworzywa, bo po prostu słaba będzie jakość obrazu wyświetlanego. Warto zobaczyć, jakie proponuje producent rzutnika który posiadamy i tym się kierować.

  5. Teraz praktycznie w każdym biurze, czy uczelni znajdziemy elektryczny ekran projekcyjny. Fajna sprawa, bo teraz to już nie jest wyświetlane na ścianie, tak jak było kiedyś, tylko fajnym tworzywie, gdzie faktycznie jakość jest odpowiednia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.