Jaki telewizor do gier najlepszy? Który do PS4? Rankingi z 25 czerwca 2024

Czasy, kiedy to telewizor służył wyłącznie do oglądania filmów, wiadomości czy teledysków już dawno minęły. Wielkopowierzchniowe wyświetlacze w telewizorach, świetnie nadają się do rozegrania meczu na konsoli czy zagrania w grę przygodową. Tylko czy wszystkie telewizory LCD oraz plazmy nadają się do gier? Niekoniecznie. Mimo iż parametry telewizorów są coraz lepsze, nie oznacza to wcale, że wszystkie gry będą dobrze działać.

Coraz częściej gry mają duże wymagania, np. telewizor musi posiadać odpowiednią rozdzielczość. Przedstawiamy kilka wskazówek, którymi warto się kierować podczas zakupu dobrego telewizora do gier.

telewizor led LG 55UF8007 o przekątnej 55 cali
telewizor led LG 55UF8007 o przekątnej 55 cali

Telewizor plazmowy czy LCD?

Jaki wybrać telewizor do ps4 – plazmowy czy LCD? Te dwa rodzaje telewizorów różnią się od siebie technologią. Obecnie bardziej popularne są telewizory LCD. Jednak czy aby na pewno LCD to odpowiedni telewizor do konsoli? Otóż niekoniecznie. Porównajmy więc zalety i wady tych dwóch popularnych odbiorników.

Telewizory LCD

Zalety Wady
 • niskie zużycie energii;
 • duże gabaryty są stosunkowo lekkie;
 • ramka wokół obrazu może być prawie niewidoczna, co optycznie powiększa obraz;
 • użytkowanie w słoneczny dzień nie jest kłopotliwe.
 • wąski kąt widzenia;
 • bledsze kolory niż w plazmie;
 • słabe skalowanie obrazu przy niskich rozdzielczościach;
 • dłuższy czas reakcji.

Telewizory plazmowe

Zalety Wady
 • wspaniały zakres kolorów, obraz ma żywe kolory, lepsze niż LCD;
 • obraz niesmużny;
 • niezależnie od kąta widzenia, obraz jest doskonale widoczny;
 • wysoki kontrast barw;
 • bardzo dobrze skaluje obraz.
 • w słoneczny dzień obraz jest mniej widoczny, należy zasłonić okna roleta lub zasłoną;
 • kolor biały nie jest intensywny;
 • telewizory są cięższe od LCD;
 • pobiera trochę więcej energii niż telewizor plazmowy.

Podsumowując wymienione wyżej zalety i wady telewizorów, można wysunąć wniosek, że do gier konsolowych bardziej będzie nadawał się telewizor plazmowy. Jest to telewizor, który ma świetną jakość matrycy, obraz wyświetla się szybko, a kolory są bardzo dobrze odwzorowane. Na telewizorze plazmowym można grać w kilka osób, ponieważ obraz widoczny jest nawet z bardzo ostrego kąta widzenia. Jeśli chcecie naprawdę zobaczyć efekty pracy twórców gier, to warto podłączyć konsolę pod telewizor plazmowy. Jednak od telewizorów plazmowych częściej kupowane są telewizory plazmowe, dlatego podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas ich kupowania.


Na co zwrócić uwagę podczas zakupu telewizora LCD?

Kupując telewizor do gier LCD należy zwrócić uwagę na Input Lag – w telewizorach plazmowych efekt ten nie występuje. O czym mowa? Otóż input lag to opóźnienie wyświetlenia obrazu w stosunku do czasu, w którym sygnał został wysłany. Na przykład: podczas jazdy samochodem wciskamy na padzie hamulec i na reakcję hamowania musimy poczekać, nie jest ona natychmiastowa. Jeżeli szybkość matrycy telewizora nie jest odpowiednia, takie właśnie spowolnienia w czasie reakcji pad-telewizor, będą rzeczą codzienną. Wskazówka jest taka: wybierając telewizor dla gracza należy zwrócić uwagę, aby input lag był jak najniższy.

telewizor led Samsung UE50JU6400 o przekątnej 50 cali
telewizor led Samsung UE50JU6400 o przekątnej 50 cali
Czas reakcji telewizora to również jeden z decydujących elementów, który ma wpływ satysfakcję podczas grania na konsoli. Chodzi tutaj o pojawienie się smużenia. Podczas kupowania telewizora koniecznie należy zwrócić uwagę, jaki jest czas reakcji, który nie powinien przekraczać 5 ms.

Przed zakupem telewizora warto przeczytać recenzje o danym modelu na różnych forach czy stronach internetowych, ponieważ często parametry na instrukcji są nieadekwatne do faktycznych.


Inne ważne cechy, jakie powinien mieć telewizor gracza

Wyżej wymienione cechy należą do najważniejszych. Jednak jest jeszcze kilka elementów, które mają wpływ na jakość grania. Są to między innymi:

 • rodzaj matrycy – w sklepach dostępne są telewizory z matrycą błyszczącą i matową. Matowa będzie lepsza, a w pomieszczeniu słonecznym, usytuowanym od południowej lub zachodniej strony. Jednak ładniejsze i żywsze kolory ma matryca błyszcząca.
 • rozmiar telewizora – w dużym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się telewizor nawet o wielkości 40-60 cali. Jeżeli pomieszczenie jest małe, wystarczy telewizor 32-37 calowy.

Podsumowując: wybierając telewizor do konsoli, warto się zastosować do wyżej wymienionych wskazówek, w szczególności kiedy telewizor plazmowy nie jest brany pod uwagę.


Telewizory do konsol PS4 – Ranking maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych telewizorów dla graczy, w tym m.in. do konsol PS4.


Podsumowanie, czyli jakie kryteria są najważniejsze?

Grając w gry na telewizorze, bardzo często zależy nam na tym, aby pokazywana na nim treść była jak najwyższej jakości. Decydując się na zakup nowego telewizora, który będzie nam służył do grania, warto zwrócić uwagę na niektóre czynniki, które pomogą nam osiągnąć ów jakość oraz pozwolą maksymalnie czerpać radość z rozgrywki.

Czym zatem musi się wyróżniać telewizor do gier?

Przy zakupie telewizora przeznaczonego do grania w gry, warto jest zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Przekątna ekranu – Należy zadbać o wybór optymalnej przekątnej w stosunku do odległości. Do gier może wystarczyć nawet 40-calowy ekran.
 • Rozdzielczość – w tym przypadku najlepiej jest wybrać rozdzielczość 4K, która sprawi, że wyświetlany obraz będzie bardzo szczegółowy.
 • Niski input lag – kolejny bardzo istotny aspekt, który będzie w stanie ograniczyć opóźnienia, podczas rozgrywki. Najlepiej, gdyby wynosił on poniżej 20 ms.
 • Efekt HDR – interesujący efekt, który pozwala na wyświetlanie na telewizorze ładniejszych kolorów i zwiększeniu kontrastu.
 • Tryb gry – jest bardzo użytecznym elementem, dającym dodatkowe możliwości w dostosowaniu parametrów urządzenia do rozgrywki w grze.
 • Port HDMI – jest szczególnie istotny, zwłaszcza dla osób, które chcą do telewizora podłączyć konsolę lub ewentualnie komputer.

Ile kosztuje telewizor do gier?

Porządny, dobry telewizor do gier, który będzie w stanie zagwarantować wysoką jakość w trakcie rozgrywki, można kupić już za około 2 tysiące złotych. Osoby, którym zależy na jak najlepszych efektach i jakości obrazu, muszą wydać kilka razy więcej. Te najdroższe modele mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Opinie i komentarze: 5 o “Jaki telewizor do gier najlepszy? Który do PS4?

 1. Hej. Mogę się śmiało wypowiedzieć, bo miałem do czynienia zarówno z telewizorem LCD, jak i z Plazmą. Obraz jest zdecydowanie ładniejszy na plazmie. Głębia i nasycenie kolorów, wygładzanie krawędzi (szczególnie ważne w grach) są na najwyższym poziomie. Jeśli chodzi o LCD to też wygląda grafika naprawdę fajnie, jednak widać różnicę. Jeżeli ktoś szuka telewizora do gier, to polecam sprawdzić modele wyposażone w podświetlenie LED – wyglądają naprawdę fajnie. Podsumowując, cenowo – LCD, pod względem obrazu – Plazma. Jeśli nie jesteśmy jakimiś mega zapalonymi graczami, to LCD starczy w zupełności.

 2. Wybierając telewizor do gier, najistotniejsze będzie po pierwsze to jaka jest wielkość, czyli przekątna. Zależeć nam powinno na jak największym. Po drugie bardzo ważne jest odświeżanie, czyli ilość Hz jakie oferuje nam producent. Im więcej, tym bardziej płynna będzie w naszym mniemaniu rozgrywka 😉

 3. Telewizor do gier to przede wszystkim przekątna, zawsze z takiego założenia wychodziłem. Kwestia ostrości i dobrych kolorów też jest istotna. Kiedyś chciałbym mieć telewizor 4K do gier, byłoby to coś świetnego – ale niestety budżetowo te telewizory to kosmos.

 4. Według mnie najlepszy telewizor do gier pc to taki, który będzie miał dobre odświeżanie, na poziomie nawet 144hz jak gamingowe monitory. Jest to parametr dający bardzo dużą przewagę w grach i zdecydowanie mający duży wpływ na poprawę tego jak odbierana jest przez nas rozgrywka.

 5. Płaski telewizor dla pasjonatów gier komputerowych to gratka. Można podpiąć pod niego komputer, czy też konsolę i cieszyć się rozgrywką w dobrej jakości obrazie i przede wszystkim będzie on dużo większy niż monitor komputerowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.