Gramofon. Jaki rodzaj będzie dla nas optymalny? [Ranking sierpień 2019]

Gramofon to urządzenie pozwalające odtwarzać muzykę z czarnych winylowych płyt. Dźwięk jest dobrej jakości, szumów niewiele, charakterystyczny powrót do przeszłości.

Dźwięk zapisany na płycie winylowej jest lekko skrzywiony, co jest możliwe dzięki przedwzmacniaczowi gramofonowemu, który może wyglądać jak pudełku lub karta montowana na wzmacniaczu. Konieczny będzie dodatkowy kabel, aby podłączyć taki przedwzmacniacz.


Jaki gramofon wybrać?

Gramofonów na rynku jest obecnie kilka rodzajów. Zróżnicowane są ze względu na sposób poruszania talerza – dostępne są zazwyczaj dwa napędy direct drive oraz belt drive. Direct drive pomaga DJ-om, ponieważ szybko rozpędza talerz i dynamicznie zmienia obroty. Belt drive, czyli napęd paskowy użytkowany jest głównie w domach. Znane są również napędy magnetyczne, jednak nie stosuje się ich zbyt często.

Jaki gramofon wybrać?
Jaki gramofon wybrać?
Gramofony manualne nie posiadają udogodnień, samodzielnie umieszcza się ramię nad płytą, puszcza następnie na płytę, a po zakończeniu słuchania podnosi się ramię. Droższe gramofony są właśnie manualne, skomplikowana mechanika w przypadku tego sprzętu nie jest zbytnio popularna.

Dla osób nieco bardziej leniwych polecany jest gramofon automatyczny, w którym kładzie się płytę na tak zwanym talerzu, a następnie wystarczy jedynie uruchomić urządzenie za pomocą odpowiedniego guzika, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Style gramofonów

Gramofony mogą być proste lub retro, najczęściej występujący kolor to czarny, brązowy lub srebrny, rzadziej natomiast można spotkać modele czerwone, fioletowe lub żółte. Gramofon może mieć ramię poprzeczne lub proste, w kształcie litery S czy J. Ramię gramofonu musi być wyposażone w regulację nacisku igły oraz regulowaną siłę odśrodkową. Nowoczesne gramofony często posiadają cyfrowe wyjścia dźwięku, a także możliwość regulowania prędkości obrotów. Prędkość obrotowa gramofonów jest zróżnicowana i w zależności od modelu waha się zazwyczaj od 33 r.p.m. do 78 r.p.m. (obrotów na minutę).

Jakie akcesoria do gramofonu kupić?

Do gramofonu warto zakupić kilka akcesoriów. Są to między innymi:

 • myjka do płyt winylowych,
 • płyn do myjki,
 • szmatki z mikrofibry,
 • szczotka antystatyczna,
 • płyn do mycia igły,
 • wewnętrzne koszulki antystatyczne,
 • foliowe koszulki zewnętrzne (niedrogie, dostępne już za 1 zł za sztukę),
 • olej do elementów mechanicznych gramofonu oraz igła, którą należy wymienić po około 500 godzinach odtwarzania muzyki.

Dbałość o sprzęt na pewno przedłuży jego żywotność. Czyszczenie płyty powoduje chociażby, że igła pracuje dłużej. W pierwszej kolejności przeciera się je wilgotną szmatką z mikrofibry, a następnie usuwa zabrudzenie. Mycie płyty w myjce pozwala przedłużyć cykl jej życia. Płyn filtruje się co 15 umytych płyt, aby nie zniszczyć delikatnego winylu. Przy wyborze konkretnego modelu zwracajmy uwagę na średnicę płyt winylowych, jaką obsługuje konkretny gramofon.

Ile kosztują gramofony?

Za najprostszy typ sprzętu zapłacimy nieco powyżej 100 zł, natomiast za najdroższe egzemplarze wydamy nawet ponad 50000 zł.

Za ile można złożyć gramofon?

Gramofon można złożyć w całkiem rozsądnej cenie, to jednak zadanie głównie dla entuzjastów i pasjonatów. Oto poniżej przykładowa konfiguracja i potrzebne rzeczy:

 • około 500 złotych wydamy na osprzęt,
 • wkładka będzie nas kosztowała 500 złotych,
 • wzmacniacz i głośniki nabędziemy za 1000 złotych,
 • myjka to wydatek rzędu 200 złotych, płyn do mycia – około 5 złotych, do tego płyn do igły, smar, szczoteczka antystatyczna.

Koszt całości waha się w granicach 2500 złotych za naprawdę bardzo dobrej jakości sprzęt do zastosowania w warunkach domowych. Gramofon można podłączyć do wzmacniacza oraz do głośników, aby dźwięk był mocniejszy i lepszej jakości. Produkowane w starym stylu gramofony z tubą nadają mieszkaniu elegancji oraz wyglądu retro.

Nowoczesne gramofony mogą posiadać gniazdo USB, czytnik kart, odtwarzacz kaset i płyt CD. Polecamy urządzenia o nieco starszej stylistyce, ale wyposażone w dodatkowe, niezbędne funkcje, które na pewno spełnią oczekiwania i dodadzą elegancji niejednemu wnętrzu, gdyż dźwięk z winylowej płyty nie może być porównany z żadnym innym.


Gramofony RANKING

Najchętniej wybierane gramofony w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Opinie i komentarze: 3 o “Gramofon. Jaki rodzaj będzie dla nas optymalny?

 1. Najważniejsze to dobrze dobrać sprzęt, a właściwie napęd gramofonu do tego w jaki sposób chcemy z niego korzystać. Prawda jest taka, że są dwie możliwości. Po pierwsze, jeżeli gramofonu będziemy używać po prostu do odsłuchu płyt winylowych i nic poza tym, to wystarczy nam gramofon wyposażony w napęd paskowy (jest on zdecydowanie tańszy). Jeżeli natomiast chcemy oprócz odsłuchu muzyki, również próbować używać gramofonu do wykonywania skreczy, cutów i tego typu zabaw to konieczny będzie sprzęt z napędem bezpośrednim (bez paska, dużo mocniejszy). Poza tym warto spojrzeć na rodzaj wkładki i igły i już. Nic trudnego,.

 2. Zawsze chciałem mieć taki gramofon retro, ale jest to coś na czym trzeba się znać, a niestety do tego mi trochę daleko. Poza tym, sprzęt tego rodzaju wymaga dbania o niego, a podzespoły bywają mega drogie, tak jak chociażby igła, która potrafi kosztować krocie.

 3. Mój kolega ma gramofon denon i powiem szczerze, że to bardzo fajny sprzęt, ale trzeba się na tym znać, albo przynajmniej w tym obracać. Winyle nie są dla mnie, ale fajnie jest mieć taką kolekcję i puszczać sobie tradycyjnie z takiej płyty utwory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.