Jakie słuchawki dokanałowe kupić? Co brać pod uwagę przy wyborze? Rankingi z 25 marca 2023

Muzyka to bardzo ważny aspekt życia. Słuchamy jej przy wykonywaniu codziennych czynności, podczas jazdy samochodem czy uprawiając sport. Dobre słuchawki mają ogromne znaczenie dla komfortowego słuchania muzyki.

Jakie słuchawki dokanałowe wybrać? Poradnik zakupowy i Ranking słuchawek dokanałowych
Jakie słuchawki dokanałowe wybrać? Poradnik zakupowy i Ranking słuchawek dokanałowych

Słuchawki dokanałowe pozwalają na uszczelnienie połączenia z kanałem usznym. Ich największą zaletą jest to, że nie wypadają z uszu, a dodatkowo świetnie radzą sobie z wygłuszeniem otoczenia. Dzięki temu jakość dźwięku jest na bardzo wysokim poziomie.

Jednak, aby spełniały one swoje zadanie i dobrze służyły, muszą być odpowiednio dobrane. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze słuchawek dokanałowych?


Przewodowe czy bezprzewodowe?

Na samym początku musimy zdecydować, czy bardziej odpowiadają nam słuchawki na tradycyjnym kablu czy bezprzewodowe. Obecnie bardzo popularne są właśnie słuchawki, które łącza się z urządzeniem bez kabla. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i pozwala na większą swobodę ruchu podczas słuchania muzyki. Jednak zależy to od własnych preferencji.

Obecny rozwój technologii sprawił, że słuchawki bezprzewodowe mogą dostarczać dźwięk równie dobrej jakości, jak przez kabel. Dlatego przy wyborze pomiędzy dwiema opcjami powinniśmy wziąć przede wszystkim własne upodobania.


Parametry

  • Tutaj trzeba wziąć pod uwagę między innymi pasmo przenoszenia wyrażane w hercach. Jest to zakres częstotliwości dźwięku reprodukowanego przez słuchawki. Optymalny zakres pasma przenoszenia mieści się w granicach 16 Hz – 20 kHz. Człowiek nie jest w stanie odbierać dźwięków zarówno poniżej, jak i powyżej tego poziomu. Dlatego właściwe wartości w słuchawkach powinny mieścić się w przedziale od 20 Hz do 20 kHz.
  • Innym ważnym parametrem jest impedancja wyrażana w omach. Im wyższy ten współczynnik, tym większą odporność na szumy będą miały słuchawki.
  • W przypadku słuchawek bezprzewodowych warto też zwrócić uwagę na żywotność baterii. Będzie ona decydowała o tym, jak często nasze słuchawki będą wymagały ładowania.

Zastosowanie

Kolejnym ważnym czynnikiem jest zastosowanie. Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę to, do czego będziemy używać naszych słuchawek. Do słuchania muzyki na spacerze, biegania, a może pływania? Każda z tych czynności będzie wymagała czegoś innego od słuchawek.

Do biegania powinniśmy dobrać takie, które nie będą wypadały z uszu podczas dynamicznych ruchów. Do pływania oczywiście przydadzą się słuchawki wodoodporne.

Jeśli zdecydujemy się na urządzenie bezprzewodowe, to warto wziąć pod uwagę ich zasięg. Przyda się to np. w przypadku treningu na siłowni. Będziemy mogli zostawić telefon w jednym miejscu i przemieszczać się po sali bez przerywania dźwięku.


Rozmiar i kształt

Na rynku dostępne są słuchawki podłużne lub w kształcie pluskiew. Tutaj wiele zależy od naszych preferencji. Niektóre osoby lepiej czują się z podłużną słuchawką, a inne z okrągłą. Do tego dochodzą również walory wizualne.

Jeśli chodzi o rozmiar, to dotyczy to głównie gumek czy pianek dokanałowych. Dostępne są one w różnych wielkościach (S, M, L, XL). Należy dopasować je do kształtu swojego ucha.

Prawidłowe dobranie tego elementu pozwoli na odbieranie dźwięków w dobrej jakości, a słuchawka nie będzie wypadać.


Wbudowany mikrofon

Nie każde słuchawki posiadają wbudowany mikrofon. Jeśli będziemy wykorzystywać je wyłącznie do słuchania muzyki, to oczywiście ta funkcja nie będzie potrzebna.

Jednak jeśli mamy zamiar wykonywać rozmowy telefoniczne, to będzie ona niezbędna. Dlatego przed wyborem warto zwrócić na nią uwagę.


Połączenie z urządzeniem

Połączenie z urządzeniem, czyli sposób transmisji dźwięku może się odbywać na kilka sposobów. Są to:

  • transmisja Bluetooth,
  • transmisja radiowa,
  • transmisja na podczerwień,
  • transmisja Wi-Fi

Najpopularniejsze sposoby przekazywania dźwięku z urządzenia do słuchawek to transmisja Bluetooth i radiowa. Ta druga charakteryzuje się największym zasięgiem (nawet do 100 metrów).

Jeśli jednak nie potrzebujemy tak dużego zasięgu, to równie dobrze sprawdzą się słuchawki na Bluetooth. Ich zaletą natomiast jest szybkie parowanie z urządzeniem.


Słuchawki dokanałowe – Ranking marzec 2023

Najchętniej wybierane słuchawki dokanałowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.