Kamera sportowa. Jaką najlepiej kupić? Rankingi z 03 czerwca 2023

Kamera sportowa to małe urządzenie, nagrywające wideo wraz z dźwiękiem. Można ją umieścić na kasku, w samochodzie, na rowerze, czy nawet na statywie, dzięki czemu nie trzeba trzymać jej w dłoni jak w przypadku innych modeli.

Nowoczesna kamera sportowa jest popularnym rejestratorem video. Przy obecnych zapotrzebowaniach i przy coraz większym nacisku na jakość powinna ona rejestrować przynajmniej obraz Full HD w wysokiej jakości.

Istotne jest, aby obraz był rejestrowany co najmniej na 60 klatkach na sekundę (60fps), ponieważ rejestrowane są z reguły takie czynności, jak jazda na rowerze, motocyklu, nartach czy szybki bieg. Niższa wartość nie pozwala oddać takiego intensywnego ruchu w sposób optymalny.

Obudowa tej kamery jest wodoodporna, dzięki czemu jest możliwe nagrywanie nawet pod wodą. Urządzenie to będzie idealne dla podróżników, eksploratorów, wyczynowców i miłośników sportów ekstremalnych. Czym należy jednak kierować się podczas wyboru?

Kamery sportowe Full HD – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane kamery sportowe Full HD w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Co jest konieczne w kamerze cyfrowej?

Niezbędny jest mechanizm stabilizacji obrazu (celem eliminowania efektu podskakiwania obrazu), dzięki czemu będzie on nieruchomy, co pozwoli na jego bezproblemowe oglądanie. Kamera sportowa jest odpowiednia dla miłośników sportu, można ją zastosować z powodzeniem w plenerze, gdyż posiada wodoszczelną obudowę, ponadto jej obudowa dobrze znosi wstrząsy.

Dodatkowo warto zwracać uwagę na kask i kierownicę roweru w przypadku chęci jej zamontowania w tych częściach.

Nowoczesna kamera sportowa posiada z reguły również wbudowany moduł GPS, pozwalający sprawdzić przebytą odległość oraz prędkość osiąganą podczas jazdy na rowerze.

kamery sportowe na kask i rower
kamery sportowe na kask i rower

Wyświetlacz LCD pozwala podejrzeć m.in. ustawienia kamery. Ważna jest również pojemność baterii oraz deklarowany czas pracy kamery. Nowoczesna kamera sportowa pracuje co najmniej przez dwie godziny, a materiał może być nagrywany w sposób ciągły. W sprzedaży z łatwością można znaleźć modele, które pracują nawet 3 do 5 godzin na jednym ładowaniu takiego sprzętu. Z kolei niektóre kamery sportowe pozwalają nagrywać zdjęcia typu selfie, innych używa się do nagrywania jazdy na rowerze lub motorze. Istotnym kryterium wyboru powinna być rozdzielczość, a także jakość zapisu – tutaj mamy do wyboru między HD Ready (720p), Full HD (1080p) oraz Ultra HD (4K).

Kamery sportowe Ultra HD – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane kamery sportowe UHD 4K w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Co może jeszcze mieć kamera sportowa?

Kamery mogą posiadać wi-fi oraz pilota. Pilot przydaje się szczególnie, gdy kamera jest ulokowana na przykład na czubku kasku motorowego.

Rozdzielczość ekranu ma wpływ nie tylko na jakość zapisu video, ale również wykonywanych na kamerze zdjęć. Bardzo popularne modele od GoPro często umożliwiają rejestrowanie obrazów nawet do 8 MP (megapikseli).

Wygodnym rozwiązaniem w przypadku zamontowania kamery w wygodnym miejscu jest dotykowy ekran, ułatwiający konfigurację sprzętu oraz jego obsługę. Oprócz wspomnianego WiFi pożądaną łącznością jest również bluetooth. Pożądaną funkcją podczas obróbki video jest m.in. oferowana przez GoPro opcja HiLight Tagging, umożliwiająca zaznaczanie najważniejszych momentów podczas rejestrowania, co przyspiesza dostęp do nich i ewentualną edycję w późniejszym czasie, często występuje ona również z opcją przycinania video. Kamery sportowe obecnie oferowane na rynku wyposażone są w zdecydowanej większości w matryce CMOS.

Kamery sportowe GoPro – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane kamery sportowe GoPro w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Najpopularniejsi producenci kamer sportowych:
GoPro, Sony, AEE, SJCAM, Ricoh, Tracer, Poaroid, Overmax, Redleaf, Manta, Xblitz.

Celem wygodnego nagrywania i ewentualnej wymiany pamięci warto zwracać uwagę na rodzaj obsługiwanych kart pamięci, które dadzą nam informację o maksymalnych możliwościach pojemnościowych. W specyfikacji technicznej danego modelu powinna być zawarta informacja odnośnie klasy oraz typu karty (najczęściej są karty microSD, w lepszych kamerach wymagana jest klasa 10 bądź też UHS-I). Standardem jest natomiast wygodne złącze microUSB, dzięki któremu w sposób łatwy możemy podłączyć urządzenie do laptopa czy też komputera stacjonarnego. Najlepsze kamery sportowe używa się chętnie podczas uprawiania sportów ekstremalnych, takich jak m.in. skoki spadochronowe, jazda na nartach na wyjątkowo trudnych trasach.

Oferowane rozdzielczości kamer sportowych:

 • 640×480,
 • 1080×720,
 • 1280×720,
 • 1600×1200,
 • 1920×1080,
 • 3840×2160.

Ile kosztuje kamera sportowa?

Kamery w zależności od producentów, funkcji, jakie mają wbudowane i wspomnianych parametrów różnią się cenowo. W sklepach z elektroniką oferowane są modele w różnych przedziałach cenowych, na kieszeń każdego. Niektóre z kamer można nabyć za mniej niż 500 złotych, a są też takie, które znajdują się w przedziale cenowym 1000-2000 złotych lub takie, które kosztują powyżej 2 tysięcy złotych.

Kamery na kask i rower – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane kamery sportowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Podsumowanie, czyli jaką kamerę sportową wybrać?

Kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę podczas kupna to:

 • rozdzielczość ekranu – dostępne są kamery w rozdzielczości HD (1280×720), Full HD (1920×1080), 4K (3840×2160),
 • płynność ekranu – wyrażana w parametrze kl./s (klatek na sekundę) lub fps (frames per second),
 • obiektyw – szerokokątne obiektywy pozwalają na uchwycenie szerszych kadrów, mają pole widzenia często nawet do 170 stopni,
 • stabilizacja obrazu – funkcja, która jest ważna, by nagrany obraz był stabilny i nieporuszony,
 • wyświetlacz – kamery z wyświetlaczem pozwalają podejrzeć nagrany filmik, niekiedy ekrany te są dotykowe,
 • czas pracy baterii – po pełnym ładowaniu kamera powinna działać przez około godzinę.

Kamera sportowa może mieć jeszcze inne przydatne funkcje takie jak sterowanie głosem, wbudowaną lampę LED, tryb slow motion, czy HDR.

Opinie i komentarze: 5 o “Kamera sportowa. Jaką najlepiej kupić?

 1. Nie wiem dlaczego w porównaniach nie pojawiają się produkty GoSport, które na tę chwilę są niedoścignionym wzorem wśród kamer sportowych. Nie mają one sobie równych i trzeba to jasno powiedzieć. Niestety ich cena również nie ma sobie równych 😉 i ciężko dla przeciętnego zjadacza chleba, ot tak, zakupić sobie model Hero 5 za 2 tysiące złotych. Warto zastanowić się nad chińskimi kamerami od xiaomi, które też cechują się naprawdę dobrymi parametrami i rejestrują obraz w wysokiej jakości. Jeżeli jednak ktoś chce gosport to polecam kupić używany sprzęt najlepiej od kogoś kto zmienia swoją kamerę na wyższy model.

 2. Ostatnią rzeczą jaką kupiłem jest właśnie kamera sportowa sony. Przydaje się bardzo na wyjazdy na wakacje, bo jest mała i można ją praktycznie wszędzie zabrać. Jest do tego bardzo poręczna i wydaje się, że jakość nagrań jest wyjątkowo lepsza niż pozostałych kamer które miałem 😉

 3. Według mnie najlepsze co można zrobić to kupić kamerkę 4k. Teraz jest już to raczej codzienność, że kamery nagrywają w takiej jakości. Moja tania sportowa kamera 4k gopro służy mi już od roku i nie widzę do tej pory żadnych problemów – jest rewelacyjna 😉

 4. Fajnie, że w zestawieniu znalazła się też jakaś tania kamera sportowa gopro. Generalnie ta marka przoduje w sprzęcie tego typu, ale nowe modele są przesadnie drogie.

 5. Na wakacje jak najbardziej przydała mi się wodoszczelna kamera sportowa 4k. Ujęcia z nurkowania to po prostu poezja, do tego sam sprzęt jest malutki i kompaktowy jak na to co potrafi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.