Słuchawki bezprzewodowe są o wiele bardziej komfortowe w użytkowaniu od tradycyjnych. Możliwość łączenia bez plączącego się kabla daje dużą wygodę użytkowania. Używają ich sportowcy i ludzie prowadzący aktywny tryb życia, miłośnicy muzyki oraz fani podcastów.

Można je łatwo podłączyć do różnych urządzeń: telewizora, laptopa i smartphone’a. Gdy dodatkowo mają mikrofon, możemy bez przeszkód prowadzić przez nie rozmowy.
Brak krępujących kabli, pełna swoboda ruchu i możliwość oddalenia się od urządzenia docelowego – są to największe zalety słuchawek korzystających z łączności bezprzewodowej. Żeby jednak spełniły one wszystkie oczekiwania, należy odpowiednio dobrać je do własnych potrzeb. To zaś będzie możliwe dzięki analizie ich najważniejszych typów.
Podział słuchawek bezprzewodowych ze względu na konstrukcję
Oferowane na rynku urządzenia są zróżnicowane przede wszystkim pod względem sposobu wykonania. Wymienić możemy aż 4 rodzaje sprzętów. Warto przy tym podkreślić, że jakość dźwięku wymienionych niżej urządzeń mogą poprawić odpowiednie wzmacniacze słuchawkowe.
- Słuchawki douszne i dokanałowe – cenione przede wszystkim przez osoby aktywne fizyczne. Wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i małą wagą.
- Słuchawki nauszne – zakrywają całe uszy, dzięki czemu doskonale izolują je od dźwięku z zewnątrz.
- Słuchawki z przewodzeniem kostnym – urządzenia, które nakłada się na głowę, ale nie na uszy. Technologia przewodzenia kostnego sprawia, że słyszymy dźwięki.
Podział słuchawek bezprzewodowych ze względu na transmisję
- Zdecydowanie najczęściej spotykane są słuchawki Bluetooth, które zapewniają przyzwoitą wymianę danych i dobry zasięg.
- Jeszcze lepiej sprawdzają się słuchawki Wi-Fi, jednak zazwyczaj są też znacznie droższe.
- Osobną kategorię tworzą słuchawki radiowe, których już się nie spotyka. Głównie ze względu na przestarzały system łączności.
Które słuchawki wybrać? To już zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika.
Cechy słuchawek – jak wybrać najlepsze?
Przed zakupem warto prześledzić rynek i określić w jakich sytuacjach będą używane aby wytyczyć wymagania, które mają spełniać oraz wyznaczyć budżet, który jesteśmy w stanie na nie przeznaczyć. Do wyboru mamy słuchawki łączące się przez Bluetooth, przesył radiowy, bądź WiFi.
Najpopularniejsze obecnie są słuchawki bezprzewodowe łączące się przy użyciu technologii Bluetooth, która zapewnia dobry zasięg i daje wysoką jakość przesyłanego dźwięku. Modele występują w wersjach: nausznej, dousznej, dokanałowej i wokółusznej. W zależności od tego jak i gdzie będą używane, można dobierać ich cechy dodatkowe:
- zasięg (Bluetooth 5.0 ma większy zasięg, nawet o 400% w porównaniu z poprzednią wersją);
- czas działania bez ładowania (4-32h);
- czas ładowania;
- obecność etui ładującego w zestawie;
- zastosowanie technologii cyfrowej redukcji szumów oraz hałasów;
- obecność funkcji Adaptive Sound Control – mająca na celu wyraźne odtwarzanie mowy;
- odporność na wodę i pył.
Celne określenie cech i funkcji, które słuchawki bezprzewodowe mają spełnić, ułatwi wybór i będzie gwarancją satysfakcji.
Słuchawki bezprzewodowe – Ranking czerwiec 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych słuchawek bezprzewodowych.