Wzmacniacz audio. Jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze? Rankingi z 03 czerwca 2023

Przy wyborze zestawu kina domowego częstym elementem wyboru jest dobry wzmacniacz audio. Najważniejszymi parametrami wzmacniaczy są pasmo przenoszenia, częstotliwość, relacja sygnału do szumu, zniekształcenia, dynamika sygnału oraz moc znamionowa.

wzmacniacze audio
wzmacniacze audio

Zakup dobrego wzmacniacza audio nie jest prosty i stawia nas przed szeregiem pytań. Owe urządzenie traktuje się jako fundament dobrej jakości dźwięku – i słusznie. Źle dobrany wzmacniacz może stać się źródłem frustracji podczas słuchania muzyki. Aby rozkoszować się wysoką jakością dźwięku przygotowaliśmy krótki poradnik dający odpowiedz na pytanie: jak kupić dobry wzmacniacz audio?


Jaki wzmacniacz wybrać?

Klasy wzmacniaczy audio

Wzmacniacze dostępne na rynku posiadają swoją klasę oznaczaną literami od A poczynając, a na T kończąc. Klasy A i B są podstawowymi urządzeniami tego rodzaju, wzmacniacze A i B łączą specjalne mostki, dzięki nim przy niewielkich sygnałach pracuje model mający mniejszą moc, natomiast gdy sygnały są większe, to pracuje wówczas mocniejszy z nich.

Klasa C posiada bardzo dużą moc, często w niej sprzedawane są wzmacniacze cyfrowe o sprawności 90 do 95%. Klasy E, F, S opisują wzmacniacze rezonansowe. Z kolei klasa G rozwija klasy AB, natomiast klasa H rozwija klasę G. Wzmacniacze klasy H stosowane są wyłącznie przez profesjonalistów, organizatorów koncertów, występów kabaretowych oraz innych estradowych wydarzeń czy też konferencji organizowanych w dużych salach, dla dużej liczby uczestników. Klasa T oznacza wzmacniacze impulsowe, mające stopień wyjściowy sterowany przebiegiem prostokątnym.

Wzmacniacz dla początkujących

Postawmy na zestaw zintegrowany. W tym przypadku wystarczy jedynie przyłączyć go do źródła dźwięku. Wzmacniacze dzielone dają co prawda największą możliwość samodzielnego dostosowywania brzmienia zestawu, jednak na początku ciężko będzie nam dobrać właściwe parametry. Stąd lepiej jest zakupić wzmacniacz z fabrycznie dobranymi parametrami.

Dostępne złącza

Tylna ścianka wzmacniacza na początku może przyprawiać o zagubienie się w ilości gniazdek. Czy zatem wybrać wzmacniacz o prostszym interfejsie? Nic bardziej mylnego, mnogość złącz pozwoli nam w przyszłości rozbudowywać zestaw o dodatkową funkcjonalność.

  • Złącza RCA audio umożliwią nam podłączenie większości urządzeń analogowych.
  • Złącza RCA phono dają możliwość identyfikacji urządzenia wyposażonego w przedwzmacniacz gramofonowy.
  • Złącza USB służą do odtwarzania dźwięku ze źródeł cyfrowych.
  • Złącza koaksjalne pozwalają na ograniczenie strat w jakości dźwięku, poprzez przesyłanie sygnału cyfrowego, bez konieczności konwersji na sygnał analogowy.
  • Złącza optyczne TOSLINK umożliwiają przesyłanie nieskompresowanego, dwukanałowego sygnału PCM. Złącze nie jest wrażliwe na wystąpienie zakłóceń radiowych lub elektromagnetycznych.

Wzmacniacze stereo – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane wzmacniacze stereo w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Częstotliwość i obudowa wzmacniacza

Częstotliwość wzmacniacza wyznaczają cyfrowe układy elektroniczne. Niedoskonałości dźwięku we wzmacniaczach T są kompensowane. Najbardziej popularne są wzmacniacze o mocy od 2 do 4 kW. Urządzenie powinno mieć solidną obudowę i być odporne na uszkodzenia natury mechanicznej, czyli m.in. upadki, wstrząsy, obijanie, przypadkowe uderzenia.

Nie za dużo mocy!

Zastanówmy się, w jakim pokoju będziesz słuchał muzyki. Dla małych pomieszczeń wystarczy mniejsza moc, jednak im większe pomieszczenie tym większa będzie potrzebna moc wzmacniacza. Uważajmy też na głośniki. Dobierzmy taki wzmacniacz, aby nie uległy przeciążeniu i uszkodzeniu.


Wzmacniacze lampowe – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane wzmacniacze lampowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Obudowa wzmacniacza wyposażona jest w wiele lampek kontrolnych, a do nich podłączone są diody Protect, Clip, Power, Przeciążenie. Protect pokazuje awarię wzmacniacza, dioda Clip pokazuje przekroczenie znamionowej mocy wyjściowej, a dioda Power poświadcza, że wzmacniacz jest włączony. Dioda przeciążenie pokazuje, że doszło do przekroczenia prądu wyjściowego wzmacniacza.


Wzmacniacze słuchawkowe – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane wzmacniacze słuchawkowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Na uwagę zasługują chociażby wzmacniacze produkowane przez takie firmy jak Denon, Pioneer, Yamaha, Marantz, Taga Harmony, DAP. Są nowoczesne, niedrogie i średniej klasy. Jakość tych urządzeń jest wyższa od jakości produktów polskich.


Wzmacniacz do użytku prywatnego

Do samochodu kupujemy nieduży wzmacniacz samochodowy, cechujący się raczej przeciętną mocą, przez co nie musimy na niego wydawać zbyt dużej gotówki. Bardzo mocne wzmacniacze kupuje się do użytku profesjonalnego, do zastosowań domowych raczej nie będzie to konieczne. W sprzedaży są także wzmacniacze do gitary, dzięki którym odtwarzanie muzyki gitarowej przełoży się na wysoką jakość dźwięku.


Wzmacniacze samochodowe – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane wzmacniacze do głośników samochodowych w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Wzmacniacze gitarowe – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane wzmacniacze gitarowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Z reguły cena idzie w parze z mocą samego wzmacniacza, natomiast jego możliwości powinniśmy ściśle uzależniać od przeznaczenia.


Wzmacniacze audio – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane wzmacniacze audio w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Podsumowanie

Wybór wzmacniacza audio jest na tyle trudny, że przed zakupem warto zapytać o niego specjalistę, np. sprzedawcę. Jako, że nie warto kupować przysłowiowego kota w worku zapytajmy sprzedawcy o możliwość odsłuchania muzyki w sklepie. Uzbrójmy się więc w potrzebną wiedzę, poradźmy się fachowca i wybierzmy coś dla siebie.

Opinie i komentarze: 3 o “Wzmacniacz audio. Jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze?

  1. Dobry wzmacniacz to podstawa, od lat powtarzam to każdemu, kto chce się bawić w kompletowanie jakiegokolwiek zestawu audio. Poważnie, wzmacniacz powinien być traktowany jak serce całej kompozycji sprzętowej. Rozpiętość cenowa to jest oczywiście kosmos i może się wydawać, że musimy wydać minimum kilka tysięcy na sprzęt, żeby był dobrej jakości, jednak to nieprawda. Jeżeli komuś nie robi to różnicy, to polecam zainteresować się sprzętem używanym. Można wtedy wyhaczyć naprawdę piękne maszyny, z najlepszych serii jakie dana firma puszczała. Denony ze złotych lat grają przecież pięknie 🙂

  2. Istotne jest, by wybrać sprzęt, który będzie nam służył przez długi czas i nie będzie potrzeby zmiany na coś innego. Wzmacniacz samochodowy audio był dla mnie bardzo istotny, więc kupiłem coś z górnej półki i nie powiem – portfel to trochę zabolało, ale teraz nie mogę narzekać na nic 😉

  3. Ciekawy artykuł, zdecydowanie pomógł mi wybrać coś ciekawego, mam nadzieję. Kupiłem wzmacniacz stereo HEGEL, zobaczymy jak będzie się spisywał. Kierowałem się tym, jakie opinie zbiera, oraz tym, że jest jednym z najbardziej popularnych wzmacniaczy stereo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.