Wzmacniacz audio. Jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze? [Ranking lipiec 2020]

Przy wyborze zestawu kina domowego częstym elementem wyboru jest dobry wzmacniacz audio. Najważniejszymi parametrami wzmacniaczy są pasmo przenoszenia, częstotliwość, relacja sygnału do szumu, zniekształcenia, dynamika sygnału oraz moc znamionowa.


Jaki wzmacniacz wybrać?

wzmacniacze audio
wzmacniacze audio
Wzmacniacze dostępne na rynku posiadają swoją klasę oznaczaną literami od A poczynając, a na T kończąc. Klasy A i B są podstawowymi urządzeniami tego rodzaju, wzmacniacze A i B łączą specjalne mostki, dzięki nim przy niewielkich sygnałach pracuje model mający mniejszą moc, natomiast gdy sygnały są większe, to pracuje wówczas mocniejszy z nich.

Klasa C posiada bardzo dużą moc, często w niej sprzedawane są wzmacniacze cyfrowe o sprawności 90 do 95%. Klasy E, F, S opisują wzmacniacze rezonansowe. Z kolei klasa G rozwija klasy AB, natomiast klasa H rozwija klasę G. Wzmacniacze klasy H stosowane są wyłącznie przez profesjonalistów, organizatorów koncertów, występów kabaretowych oraz innych estradowych wydarzeń czy też konferencji organizowanych w dużych salach, dla dużej liczby uczestników. Klasa T oznacza wzmacniacze impulsowe, mające stopień wyjściowy sterowany przebiegiem prostokątnym.

Wzmacniacze stereo RANKING

Najchętniej wybierane wzmacniacze stereo w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Częstotliwość wzmacniacza wyznaczają cyfrowe układy elektroniczne. Niedoskonałości dźwięku we wzmacniaczach T są kompensowane. Najbardziej popularne są wzmacniacze o mocy od 2 do 4 kW. Urządzenie powinno mieć solidną obudowę i być odporne na uszkodzenia natury mechanicznej, czyli m.in. upadki, wstrząsy, obijanie, przypadkowe uderzenia.

Wzmacniacze lampowe RANKING

Najchętniej wybierane wzmacniacze lampowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Obudowa wzmacniacza wyposażona jest w wiele lampek kontrolnych, a do nich podłączone są diody Protect, Clip, Power, Przeciążenie. Protect pokazuje awarię wzmacniacza, dioda Clip pokazuje przekroczenie znamionowej mocy wyjściowej, a dioda Power poświadcza, że wzmacniacz jest włączony. Dioda przeciążenie pokazuje, że doszło do przekroczenia prądu wyjściowego wzmacniacza.

Wzmacniacze słuchawkowe RANKING

Najchętniej wybierane wzmacniacze słuchawkowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Na uwagę zasługują chociażby wzmacniacze produkowane przez takie firmy jak Denon, Pioneer, Yamaha, Marantz, Taga Harmony, DAP. Są nowoczesne, niedrogie i średniej klasy. Jakość tych urządzeń jest wyższa od jakości produktów polskich.


Wzmacniacz do użytku prywatnego

Do samochodu kupujemy nieduży wzmacniacz samochodowy, cechujący się raczej przeciętną mocą, przez co nie musimy na niego wydawać zbyt dużej gotówki. Bardzo mocne wzmacniacze kupuje się do użytku profesjonalnego, do zastosowań domowych raczej nie będzie to konieczne. W sprzedaży są także wzmacniacze do gitary, dzięki którym odtwarzanie muzyki gitarowej przełoży się na wysoką jakość dźwięku.

Wzmacniacze samochodowe RANKING

Najchętniej wybierane wzmacniacze samochodowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Wzmacniacze gitarowe RANKING

Najchętniej wybierane wzmacniacze gitarowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Z reguły cena idzie w parze z mocą samego wzmacniacza, natomiast jego możliwości powinniśmy ściśle uzależniać od przeznaczenia.

Wzmacniacze audio RANKING

Najchętniej wybierane wzmacniacze audio w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Wyszukiwania użytkowników:

  • ranking wzmacniaczy 2020
  • dobry wzmacniacz stereo opinie
  • ranking amplitunerow z gornej polki
  • ranking wzmacniaczy 3d
  • wzmacniacz stereo ranking 2019

Opinie i komentarze: 3 o “Wzmacniacz audio. Jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze?

  1. Dobry wzmacniacz to podstawa, od lat powtarzam to każdemu, kto chce się bawić w kompletowanie jakiegokolwiek zestawu audio. Poważnie, wzmacniacz powinien być traktowany jak serce całej kompozycji sprzętowej. Rozpiętość cenowa to jest oczywiście kosmos i może się wydawać, że musimy wydać minimum kilka tysięcy na sprzęt, żeby był dobrej jakości, jednak to nieprawda. Jeżeli komuś nie robi to różnicy, to polecam zainteresować się sprzętem używanym. Można wtedy wyhaczyć naprawdę piękne maszyny, z najlepszych serii jakie dana firma puszczała. Denony ze złotych lat grają przecież pięknie 🙂

  2. Istotne jest, by wybrać sprzęt, który będzie nam służył przez długi czas i nie będzie potrzeby zmiany na coś innego. Wzmacniacz samochodowy audio był dla mnie bardzo istotny, więc kupiłem coś z górnej półki i nie powiem – portfel to trochę zabolało, ale teraz nie mogę narzekać na nic 😉

  3. Ciekawy artykuł, zdecydowanie pomógł mi wybrać coś ciekawego, mam nadzieję. Kupiłem wzmacniacz stereo HEGEL, zobaczymy jak będzie się spisywał. Kierowałem się tym, jakie opinie zbiera, oraz tym, że jest jednym z najbardziej popularnych wzmacniaczy stereo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.