Jak działają gramofony automatyczne i dlaczego poleca się je początkującym? Rankingi z 25 czerwca 2024

Jeszcze do niedawna wydawało się, że czasy gramofonów bezpowrotnie minęły, jednak z czasem wielbiciele wysokiej jakości dźwięków i płyt winylowych zaczęli do nich wracać. Na rynku pojawiły się też unowocześnione modele, przeznaczone głównie dla początkujących – mowa o gramofonach automatycznych. Dlaczego warto wyposażyć się w taki typ gramofonu, jakie są jego najmocniejsze strony oraz na jakiej zasadzie działa?


Gramofony automatyczne – czym tak właściwie są? Podstawowe informacje

Gramofon automatyczny to nic innego, jak specjalna odmiana gramofonu, wyróżniająca się zautomatyzowaną i wygodną obsługą. To właśnie z tego względu gramofon należący do tej kategorii sprawdzi się u początkujących słuchaczy płyt winylowych, którzy chcą się otworzyć na nowe doznania muzyczne. W gramofonach automatycznych na pierwszy plan wysuwa się zaawansowany system sterujący, dzięki któremu użytkownicy nie muszą się martwić o włączenie napędu czy też umieszczenie ramienia gramofonu we właściwym miejscu.


Jakie są największe zalety gramofonów automatycznych i co je wyróżnia?

W tym miejscu należałoby się zastanowić nad tym, jakie są największe zalety gramofonów automatycznych. Otóż dobierając dla siebie wysokiej klasy gramofony warto zwrócić uwagę m.in. na ich wygodną i sprawną obsługę. Gramofony w wersji automatycznej są pod tym kątem absolutnym numerem jeden na rynku. Ich inne zalety to:

  • swobodne odtwarzanie ulubionych płyt winylowych o dowolnej porze dnia lub też nawet późnym wieczorem – proces ten jest w pełni zautomatyzowany, co sprawdzi się np. podczas romantycznych randek,
  • uzyskanie wysokiej jakości dźwięków i brzmień,
  • brak konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności technicznych, ponieważ gramofony wszelkie czynności wykonują w sposób zautomatyzowany,
  • połączenie nowoczesnych rozwiązań oraz odrobiny klasyki.

Wszystko to sprawia, że omawiana odmiana gramofonów cały czas zyskuje na popularności. Co ją jednak wyróżnia na tle innych gramofonów? Na pewno wbudowana funkcja auto-return, automatyczne opuszczanie i podnoszenie ramienia czy też automatyczne odtwarzanie płyt. Oszczędza się na tym dużo czasu oraz energii, a jednocześnie zyskuje się dostęp do naturalnych i kojących dźwięków.


Czym kierować się przy wyborze gramofonu automatycznego? Podpowiedzi

Analizując dostępne gramofony automatyczne warto wziąć pod lupę przynajmniej kilka różnych czynników i parametrów, dzięki którym podjęcie ostatecznej decyzji będzie dla słuchaczy płyt winylowych dużo łatwiejsze. Kluczowe jest przeanalizowanie zastosowanych materiałów, wbudowanych funkcji, użytych technologii i systemów czy też po prostu rozmiaru gramofonu, tak aby bez problemów zmieścić go w wybranym pomieszczeniu i odprężać się przy nim każdego wieczoru. Zastanawiając się nad tym, jaki gramofon automatyczny kupić, nie należy przechodzić obojętnie obok własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Poszczególne modele mogą się przecież od siebie różnić m.in. ceną. W pierwszej kolejności warto wybierać te gramofony, w których zastosowano lekko spowolnione mechanizmy „windy” odpowiedzialnej za opuszczanie igły. Im szybciej przebiega taki proces, tym większe ryzyko uszkodzenia płyty winylowej. Jak widać warto działać racjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.