Telewizor 4K – na jaki warto się zdecydować? Rankingi z 03 czerwca 2023

Jaki telewizor 4K Ultra HD z zakrzywionym ekranem?
Jaki telewizor 4K Ultra HD z zakrzywionym ekranem?
Telewizory 4K Ultra HD o rozdzielczości 3840×2160 pikseli stanowią nowość na polskim rynku. Ich rozdzielczość odpowiada rozdzielczości taśmy filmowej 35 milimetrów. Ciekawostką jest to, że nawet obraz niskiej jakości może zostać zmieniony na rozdzielczość Ultra HD 4K. Z takiego standardu korzystają już m.in. takie stacje telewizyjne jak angielska BBC, włoska RAI oraz japońska NHK.

Wysoka jakość obrazu, mnóstwo szczegółów oraz aż osiem milionów pikseli – to zapewni nam Ultra HD 4K. Dla porównania: standardowe telewizory Full HD 1920×1080 posiadają tylko dwa miliony pikseli.

Na wysoką jakość oglądania obrazu wpływają też duże ekrany – producenci oferują nawet ekrany ponad 80-calowe. Większość klientów wybiera jednak odbiorniki od 32 do 55 cali – odpowiednie do niewielkich mieszkań oraz małych biur. 80-calowe odbiorniki na pewno sprawdzą się w dużych domach.


Czym kierować się wybierając telewizor 4K UHD?

Na rynku dostępna jest obszerna grupa telewizorów 4K UHD. Różnią się one od siebie wieloma aspektami, począwszy od producenta poprzez rozmiar, kończąc na technologii, w jakiej wykonano matryce. Na co więc zwrócić uwagę wybierając swój wymarzony telewizor 4K UHD?

Telewizory 4K Ultra HD 43-55 cali – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane telewizory 4K Ultra HD 43-55 cali, dostępne w sklepach online.


Rozmiar odpowiedni do przestrzeni

Przy wyborze nowego telewizora wielu kieruje się logiką, mówiącą: „im większy, tym lepszy”. Niestety nie zawsze jest to prawda. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę to, w jakie odległości od odbiornika będziemy znajdować się, oglądając nasze ulubione filmy i programy:

 • 43″ – 1,5 metra od odbiornika,
 • 49″ – 1,7 metra od odbiornika,
 • 55″ – 1,8 metra od odbiornika,
 • 65″ – 2,1 metra od odbiornika,
 • 75″ – 2,4 metra od odbiornika,
 • 85″ – 2,7 metra od odbiornika.

Kolejnym argumentem za dobraniem odpowiedniej wielkości odbiornika do pomieszczenia, w którym się znajdzie, jest to, że za duży odbiornik może przytłoczyć swoją obecnością całe pomieszczenie.

System operacyjny – czyli telewizor w wersji Smart

Kolejnym aspektem wyboru odpowiedniego telewizora 4K UHD jest system operacyjny, który odpowiadać będzie za jego funkcjonowanie. Producenci używają różnych systemów, które mogą znacząco różnić się od siebie. Warto przed zakupem telewizora, zorientować się, które oprogramowanie wyposażone jest w oczekiwane przez nas funkcje.

Rodzaj ekranu: LCD czy OLED?

Każdy telewizor 4K UHD wyposażony jest w wyświetlacz wykonany w jednej z trzech technologii: LCD, QLED (telewizor LCD z podświetleniem diodowym oraz kropkami kwantowymi) oraz OLED. Telewizory wykonane w technologii LCD są najbardziej rozpowszechnione, jest to starsza technologia, dzięki czemu telewizory wykonane w niej są odpowiednio tańsze.

Z drugiej strony, nieco droższe telewizory w technologi OLED zapewniają głębszą czerń oraz lepszy kontrast.

Telewizory 4K Ultra HD powyżej 55 cali – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane telewizory 4K Ultra HD powyżej 55 cali, dostępne w sklepach online.


Ile kosztuje telewizor 4K?

Ceny telewizorów 4K zaczynają się od niespełna 2000 złotych, tyle musimy wydać za sprzęt o wielkości w granicach 40 cali. Zastosowana matryca umożliwia korzystanie z szerokiego kąta widzenia. Z reguły telewizory Ultra HD posiadają przynajmniej jedno złącze HDMI, USB, Euro oraz cyfrowe wyjście optyczne. Dla pasjonatów z pewnością warte uwagi będą telewizory o rozdzielczości 4K, dysponujące zakrzywionym obrazem.

Droższe modele posiadają konwersję obrazu z 2D do 3D, dzięki czemu użytkownik może poznać zalety telewizji trójwymiarowej. W eksploatacji codziennej przyda się intuicyjny pilot ze skrótami oraz kursorem, podobnie jak pełna klawiatura.

Zobacz również nasz poradnik i ranking => Wybieramy mini wieżę z głośnikami

Z ważniejszych i przydatnych rozwiązań technologicznych można wymienić soundbar zapewniający dźwięk wysokiej jakości oraz technologię Double Ring odpowiedzialną za potężne oraz bogate basy (technologia firmy Philips).

Telewizory 4K Ultra HD z technologią 3D – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane telewizory 4K Ultra HD z technologią 3D, dostępne w sklepach online.


Niektóre modele z nieco wyższej półki cenowej posiadają kilka złączy HDMI, kilka portów USB, złącze EURO oraz Wi-Fi. Standardem (oprócz wersji bezprzewodowego internetu) jest również zazwyczaj Ethernet, Smart TV czy też HbbTV. Sporą grupę w przedziale telewizorów 4K stanowią również odbiorniki 3D. Droższe modele posiadają, oprócz wspomnianych powyżej funkcji i opcji, również wejście komponentowe, cyfrowe wyjście optycznie oraz czytnik kart SD. Niekiedy spotkać można również telewizory wyposażone w Android TV oraz wbudowaną kamerę.

Warto poszukiwać modeli dysponujących klasą energetyczną A+, jak również telewizorów o mocy głośników przynajmniej 20W. System Smart TV oznacza, że możliwe jest uruchomienie mobilnych aplikacji dostosowanych w pełni do specyfiki telewizora – m.in. dostęp do youtube, kanałów rozrywkowych z poziomu pilota do telewizora.

Supernowoczesna technologia 4K zapewnia znakomitą jakość odbioru, cechującą się wyjątkowo ostrym, wyraźnym, kolorowym obrazem. W tej grupie znaleźć można modele dysponujące częstotliwością odświeżania przekraczającą znacznie 2000 Hz. Zdecydowana większość telewizorów Ultra HD jest wyposażona w podświetlanie za pomocą diod ledowych.

Najpopularniejsze marki produkujące telewizory 4K UHD to m.in. Panasonic, Sony, Samsung, LG, Philips, Thomson, Toshiba czy też Loewe.


Telewizory 4K Ultra HD – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane telewizory 4K Ultra HD, dostępne w sklepach online.


Opinie i komentarze: 4 o “Telewizor 4K – na jaki warto się zdecydować?

 1. Jakoś strasznie mało panasoniców w tym zestawieniu. A jak dla mnie są dużo lepsze niż samsungi czy philipsy

  1. Zgadzam się, tylko, że Panasonici są najlepsze jako telewizory plazmowe, gdzie obraz wygląda przepięknie. Gdybyśmy dorzucili do plazmy rozdzielczość 4K, to mamy prawdziwą bajkę. Co do samej rozdzielczości, to jeszcze trochę można się wstrzymać z kupnem takiego telewizora, po pierwsze większość stacji telewizyjnych nie nadaje w takim formacie (jeszcze), a po drugie nie wszystkie filmy wychodzą w takiej rozdzielczości. Także jeśli ktoś ma zasobny portfel i trafi na jakiś dobry model w dobrej cenie to proszę bardzo ale w innym wypadku darowałbym sobie kupno telewizora 4K jeszcze przez jakiś dobry rok.

 2. Telewizory 4k bardzo mi się podobały od samego początku, gdy tylko weszły do Polski. Teraz dopiero mogłem sobie pozwolić na zakup takowego. Sprzęt, którego nie da się porównać do innego telewizora. Jakość i ilość funkcji jest po prosto powalająca 😉

 3. Mam telewizor 4k od sony i nie zamienię go na żaden inny. Świetny wybór, nie wiem czy mogłem wybrać coś co spisze się w domowych warunkach lepiej. Jakość obrazu powalająca, do tego sony uwielbiam za ich interfejs i generalnie jestem jakoś przekonany do ich sprzętu, niezależnie co by to było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.