Jaki soundbar do muzyki i filmów? [Ranking kwiecień 2020]

soundbar do telewizora i muzyki
soundbar do telewizora i muzyki

Soundbar to rodzaj zintegrowanego systemu audio, zamkniętego w wąskiej, podłużnej obudowie. Najprostsze modele wyposażone są w dwa głośniki, natomiast najbardziej zaawansowane mogą mięć ich nawet dziewięć.

Soundbary są wstanie zagwarantować wysokiej jakości dźwięk przestrzenny, niemal kinowej jakości. Jeśli więc zdecydujemy się na to poręczne urządzenie, zamiast kina domowego, stajemy przed trudnym wyborem. Producenci oferują różne modele, z dużą ilością funkcji. Zależy nam na lepszym dźwięku czy mocniejszym bassie? Jaki soundbar wybrać?


Na co zwrócić uwagę przy zakupie soundbara?

Aby zakup był trafiony musimy dostosować urządzenie jak najlepiej do naszych potrzeb i możliwości. Możemy rozróżnić dwa typy soundbarów:

  • jednoelementowy – czyli sam soundbar, stanowi najprostszy sposób na poprawę dźwięku z telewizora.
  • dwuelementowy – soundbar wraz z subwooferem  oferuje lepszy bass, ale też zajmie znacznie więcej miejsca

Jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego, ważne są jego parametry techniczne. To one wpływają na jakość dźwięku. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

  • ilość kanałów – zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej. Im więcej kanałów, tym wyższej jakości dźwięk przestrzenny możemy osiągnąć.
  • pasma przenoszenia – tu również zastosowanie ma złota zasada : im szersze pasma, tym lepiej
  • moc wyjściowa na kanał – teoretycznie wartość ta powinna być jak największa, jednak nie gwarantuje to, że soundbar będzie grał głośniej. O tym czy soundbar dobrze odda dźwięk przestrzenny, świadczyć będą wbudowane dekodery i obsługiwane standardy.

Każdy model soundbara wyposażony jest w szereg dekoderów które podnoszą jakość urządzenia. Do najpopularniejszych należą:

  • Dolby Digital oraz Dolby Digital Plus i True HD – standardowy dekoder wykorzystywany w np.: konsolach do gier czy Blu-ray.
  • Dolby Pro Logic II – system ten odpowiada za poprawę dźwięku przestrzennego.
  • DTS-HD i DTS HD Master Audio – standard w domowych systemach multimedialnych.
  • Dolby Atmos lub DTS:X – to systemy wykorzystywane w najbardziej zaawansowanych modelach, odpowiadają za kinową jakość dźwięku.

Przed zakupem soundbara

Pamiętajmy, że to my będziemy użytkownikami tego sprzętu. Dopasujmy go zatem do indywidualnych preferencji, możliwości finansowych i wolnej przestrzeni którą mamy do zagospodarowania.

Szczególną uwagę zwróćmy na opisane powyżej parametry techniczne. Mają one istotny wpływ na jakość dźwięku a tym samym na naszą satysfakcję z użytkowania.

Warto też, przed zakupem, sprawdzić opinie innych użytkowników o danym urządzeniu, recenzje i oceny, a także zebrać informacje o producencie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.