
Soundbar to rodzaj zintegrowanego systemu audio, zamkniętego w wąskiej, podłużnej obudowie. Najprostsze modele wyposażone są w dwa głośniki, natomiast najbardziej zaawansowane mogą mięć ich nawet dziewięć.
Soundbary są w stanie zagwarantować wysokiej jakości dźwięk przestrzenny, niemal kinowej jakości. Jeśli więc zdecydujemy się na to poręczne urządzenie, zamiast kina domowego, stajemy przed trudnym wyborem. Producenci oferują różne modele, z dużą ilością funkcji. Zależy nam na lepszym dźwięku czy mocniejszym bassie? Jaki soundbar wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie soundbara?
Aby zakup był trafiony, musimy dostosować urządzenie jak najlepiej do naszych potrzeb i możliwości. Możemy rozróżnić dwa typy soundbarów:
- jednoelementowy – czyli sam soundbar, stanowi najprostszy sposób na poprawę dźwięku z telewizora.
- dwuelementowy – soundbar wraz z subwooferem oferuje lepszy bass, ale też zajmie znacznie więcej miejsca
Jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego, ważne są jego parametry techniczne. To one wpływają na jakość dźwięku. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:
- ilość kanałów – zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej. Im więcej kanałów, tym wyższej jakości dźwięk przestrzenny możemy osiągnąć.
- pasma przenoszenia – tu również zastosowanie ma złota zasada : im szersze pasma, tym lepiej
- moc wyjściowa na kanał – teoretycznie wartość ta powinna być jak największa, jednak nie gwarantuje to, że soundbar będzie grał głośniej. O tym czy soundbar dobrze odda dźwięk przestrzenny, świadczyć będą wbudowane dekodery i obsługiwane standardy.
Każdy model soundbara wyposażony jest w szereg dekoderów które podnoszą jakość urządzenia. Do najpopularniejszych należą:
- Dolby Digital oraz Dolby Digital Plus i True HD – standardowy dekoder wykorzystywany w np.: konsolach do gier czy Blu-ray.
- Dolby Pro Logic II – system ten odpowiada za poprawę dźwięku przestrzennego.
- DTS-HD i DTS HD Master Audio – standard w domowych systemach multimedialnych.
- Dolby Atmos lub DTS:X – to systemy wykorzystywane w najbardziej zaawansowanych modelach, odpowiadają za kinową jakość dźwięku.
Przed zakupem soundbara
Pamiętajmy, że to my będziemy użytkownikami tego sprzętu. Dopasujmy go zatem do indywidualnych preferencji, możliwości finansowych i wolnej przestrzeni którą mamy do zagospodarowania.
Szczególną uwagę zwróćmy na opisane powyżej parametry techniczne. Mają one istotny wpływ na jakość dźwięku a tym samym na naszą satysfakcję z użytkowania.
Warto też, przed zakupem, sprawdzić opinie innych użytkowników o danym urządzeniu, recenzje i oceny, a także zebrać informacje o producencie.
Soundbary – Ranking czerwiec 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych soundbarów do salonu i kina domowego.
Soundbar w salonie – jak i gdzie ustawić?
Najważniejszym zadaniem soundbara jest poszerzenie fabrycznych możliwości telewizora i zapewnienie nam jeszcze wyższej jakości dźwięku. Warto jednak pamiętać, że kluczowym elementem dla prawidłowego funkcjonowania takiego urządzenia jest jego odpowiednie ustawienie. Na co zwrócić uwagę, by wydobyć z systemu audio maksymalnie czysty i przestrzenny dźwięk?
Podstawowe zasady ustawiania soundbara
Zależnie od układu i geometrii salonu różnić się będzie optymalne ustawienie soundbara. W większości przypadków należy jednak pamiętać, że ściany boczne (względem oglądającej osoby) powinny znajdować się w równej odległości od listwy audio i telewizora.
Oprócz symetrycznego ustawienia urządzenia pamiętaj, że każdy dodatkowy przedmiot, umiejscowiony między soundbarem a Tobą, zniekształci tylko swobodny przepływ fal dźwiękowych – a to negatywnie wpłynie na odbiór wrażeń. Wszelkie prześwity do innych pokojów również niekorzystnie oddziałują na przestrzenny efekt dźwięku.
Jak i gdzie ustawić soundbar?
Jeżeli będziemy trzymać się wspomnianych zasad, istnieje duża szansa, że stworzymy z naszego salonu małą salę kinową. Zostało jednak najważniejsze zadanie – gdzie dokładnie ulokować nasz soundbar? Można wyróżnić trzy najczęściej stosowane metody:
- montaż soundbara na ścianie nad telewizorem,
- montaż soundbara na ścianie pod telewizorem,
- soundbar ustawiony bezpośrednio na podłodze.
Które z ustawień jest najlepsze i najbardziej efektywne?
Zdecydowanie najlepsze wrażenia z oglądanych filmów zapewnia soundbar zamontowany naściennie i pod telewizorem. Listwa audio powinna być zamocowana w odległości około kilkunastu centymetrów od dolnej krawędzi ekranu telewizora. Najlepiej, gdy głowa oglądającej osoby znajduje się na wysokości soundbara.
Jeżeli żadne przedmioty czy asymetrie nie zakłócają prawidłowego odbioru – pozostaje nam już tylko wygodnie rozsiąść się w fotelu, włączyć ciekawy film i cieszyć się z nowej jakości oglądania.