Na który uchwyt do telewizora się zdecydować? Rankingi z 25 czerwca 2024

telewizor z uchwytem na ścianie
telewizor z uchwytem na ścianie

Uchwyty do telewizorów są pożądanymi akcesoriami dla osób, które pragną zawiesić telewizor na ścianie. Kosztują od kilkunastu do nawet powyżej 10000 złotych. Odpowiednio masywne uchwyty i mocne śruby sprawiają, że telewizor stabilnie trzyma się ściany.


Dlaczego warto mieć telewizor na ścianie?

Telewizor od dziesięcioleci znajduje się niemal w każdym domu na świecie, stanowi standardowy element wyposażenia każdego salonu. Zmieniały się jego gabaryty, jednak lokalizacja pozostaje na ogół taka sama – telewizor stanowi centralny punkt pokoju, ma być świetnie widoczny z najwygodniejszego punktu pomieszczenia: fotela lub kanapy.

Rewolucja technologiczna i estetyczna

Zmiany technologiczne, bardzo dynamiczne, jeśli chodzi o rynek telewizorów, wpłynęły znacząco na możliwości umiejscowienia telewizora. Do końca lat 90. XX wieku waga i gabaryty telewizora nie dawały wielkiego wyboru. Telewizor kineskopowy, ciężki i duży, musiał stać na solidnej, przystosowanej do tego szafce czy mocnym stojaku. Tzw. „szafka RTV” stanowiła nieodłączny element każdego zestawu mebli (od modnych w czasach PRL meblościanek po modułowe rozwiązania współczesnych producentów mebli).

Rewolucja, jaką przyniosły ekrany ciekłokrystaliczne (LCD), pozwoliła jednak na uwolnienie się od masywnych, zajmujących dużo miejsca mebli. Telewizor stał się tak lekki, a przede wszystkim tak cienki, że za pomocą nieskomplikowanego uchwytu może być montowany bezpośrednio na ścianie.

Zalet takiego rozwiązania jest kilka:

  • oszczędność miejsca,
  • możliwość łatwej regulacji kąta nachylenia i oddalenia/zbliżenia ekranu,
  • nowoczesny wygląd wnętrza (telewizor wiszący na ścianie idealnie wpasowuje się w tendencję do ograniczania liczby mebli w pomieszczeniu na rzecz otwartej przestrzeni).

Powyższe argumenty z pewnością przekonają sceptyków, że nie warto kupować drogiego mebla, kiedy można wybrać spośród wielu dostępnych na rynku uchwytów taki, który pozwoli idealnie dostosować umiejscowienie telewizora do charakteru danego wnętrza.


Jaki uchwyt do telewizora wybrać?

Uchwyty zazwyczaj dobiera się patrząc na przekątną ekranu, którą dopasowuje się do wagi telewizora oraz rozstawu otworów mocujących. Telewizor powinien być zawieszony stabilnie, odpowiednio mocno przytwierdzony do konstrukcji uchwytowej za pomocą specjalnych śrub mocujących. Niektóre uchwyty są mocowane na sztywno, inne pozwalają obracać telewizor, jednak jest to wariant droższy i rzadziej stosowany. W specyfikacji technicznej danego produktu powinna być zawarta informacja o dopuszczalnej masie przytwierdzanego telewizora oraz zakresie przekątnej (ważne ze względu na otwory mocujące). Inne mogą być uchwyty np. dla telewizora 32-calowego, a inne dla 50-calowego – zwracajmy na to uwagę przy wyborze.

Najprostsze i najtańsze są uchwyty nie dające możliwości regulacji, mocowanie w sposób klasyczny, czyli na sztywno. Uchwyty tego typu zawiesza się na ścianie, na odpowiednio wybranej wysokości. W dużych salonach i biurowych pokojach telewizor mocuje się nieco wyżej, ponieważ takie mocowanie zapewnia wyższą jakość odbioru, ze względu na spełniony warunek odpowiedniej odległości od odbiornika. Zawieszenie telewizora, zamiast ustawienia go na stołku czy szafce, pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w pomieszczeniu.


Uchwyty do telewizorów o wadze do 40 kg – Ranking maj 2024

Najchętniej wybierane uchwyty do telewizorów o wadze do 40 kg, dostępne w sklepach online.


Uchwyty z pełną regulacją pozwalają obracać telewizor nawet o 180°. Dzięki nim można zmieniać orientację ekranu z poziomej na pionową. Telewizory ważące więcej niż kilkadziesiąt kilogramów wymagają stosowania masywnych uchwytów lub – najlepiej – ustawiania ich na szafkach lub stolikach i stabilizowanie w odpowiedni sposób. Chcąc być pewnym odpowiedniego mocowania warto skorzystać z pomocy fachowca.


Uchwyty do telewizorów o wadze powyżej 40 kg – Ranking maj 2024

Najchętniej wybierane uchwyty do telewizorów o wadze powyżej 40 kg, dostępne w sklepach online.


Uchwyty do telewizorów kupuje się osobno, wybierając najlepszą opcję i starając się, aby wystarczyły na dłuższy czas. Montaż najbardziej zaawansowanych uchwytów nie należy do łatwych i nie każdy potrafi sobie z nimi poradzić. Obok telewizorów można zawiesić półki, aby na umieścić na nich chociażby odtwarzacz DVD. Telewizor należy odpowiednio podświetlić, dbając o wysoką jakość obrazu, co korzystnie wpływa również na nasz wzrok.


Uchwyty do telewizorów – Ranking maj 2024

Najchętniej wybierane uchwyty do telewizorów, dostępne w sklepach online.


Opinie i komentarze: 5 o “Na który uchwyt do telewizora się zdecydować?

  1. Decydując się na kupno uchwytu do telewizora musimy pamiętać o kilku sprawach. Między innymi jego udźwig musi być odpowiedni, do tej fajnie byłoby, gdyby posiadał możliwość regulacji. Te droższe egzemplarze z reguły pozwalają na oddalanie i przybliżanie ekranu od ściany, a także na przesuwanie go do boku. Naprawdę warto nieco dołożyć, tak żeby później nie narzekać. A najlepiej zdecydować się na zwykłe ustawienie odbiornika na stoliku czy czymś podobnym i zostawienie ściany w spokoju.

  2. Przy zakupie takiego uchwytu istotne jest, sprawdzenie opinii innych. Jest to najlepsze wyjście, bo wtedy dowiemy się czy taki produkt faktycznie wart jest zakupu. Unikniemy usterek, a w najgorszym wypadku upadku telewizora z wysokości, co nie do końca może być przyjemne. Plus dokładając trochę, dostaniemy z pewnością lepszy produkt z szerszą możliwością chociażby obrotu w konkretnych płaszczyznach.

  3. Zwracajcie przede wszystkim w pierwszej kolejności uwagę na maksymalny udźwig, bo to decyduje o tym, czy po prostu telewizor nie spadnie. Inne funkcje, typu pivot, obracanie i tak dalej, to kwestia drugorzędna, bo bez tego też da się przeżyć 😀

  4. Uchwyty do telewizorów na ścianę są teraz przeróżne. Warto wybrać taki, który będzie najsolidniej według nas mocowany i będzie trzymał telewizor pewnie. Nie ma tutaj nic do tego kwestia jak on wygląda sam w sobie bo i tak telewizor go zasłoni.

  5. Bardzo fajny artykuł, plus dla autora. Oczywiście, można kupić tanie uchwyty ścienne do telewizora, ale tylko wtedy, jeżeli upewnimy się, czy utrzyma on nasz telewizor i czy zrobi to odpowiednio. Nie ma sensu kupować czegoś, co nie utrzyma naszego sprzętu i stracimy tylko pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.