Odtwarzacz CD

odtwarzacze płyt CD
odtwarzacze płyt CD
Główną rolą tego elektronicznego urządzenia cyfrowego jest odtwarzanie płyt CD z dźwiękiem w formacie audio. Odtwarzacze CD w Polsce są sprzedawane już od drugiej połowy lat 80. XX wieku, ale karierę zrobiły dopiero pod koniec XX wieku, szczególnie cenione były za możliwość ich podłączenia do wieży stereo.

Pierwsze modele odtwarzaczy CD były ciężkie i posiadały spore gabaryty, natomiast obecne nowoczesne modele tych urządzeń ważą najczęściej w granicach do 2 kg. Obecne odtwarzacze CD posiadają m.in. wzmacniacz, tuner oraz magnetofon (nieco rzadziej).

Pod koniec XX i na początku XXI wieku karierę robiły przenośne odtwarzacze nazywane discmanami, natomiast dzisiaj ich rolę przejęły odtwarzacze MP3 oraz MP4. Nowoczesne odtwarzacze posiadają dekodery dźwięku i korektę dźwięku, pozwalającą na jego regulację.

Jaki odtwarzacz CD wybrać?

Odtwarzacze CD powinny posiadać takie funkcje, jak:

 • odtwarzanie losowe,
 • odtwarzanie początków utworów,
 • wyjście liniowe,
 • wejście słuchawkowe,
 • wejście USB,
 • dodatkowe akcesoria takie jak elementy czyszczące, płyty czyszczące oraz słuchawki.

odtwarzacz CD marki Pioneer, model PD-50
odtwarzacz CD marki Pioneer, model PD-50
Czyszczenie odtwarzaczy przedłuża ich żywotność oraz wpływa korzystnie na jakość dźwięku. Najczęściej odtwarzanymi płytami na odtwarzaczu CD są płyty CD-R, ich wykonanie również wpływa na żywotność zarówno sprzętu, jak i samej płyty.

Odtwarzacze CD produkują między innymi takie firmy, jak Sony, Panasonic, Grundig, Siemens, Philips, Thomson czy też JVC. Najlepiej kupować sprzęt renomowanych producentów, gdyż w ich przypadku nie powinno być problemu z ewentualnymi usługami serwisowymi w przypadku awarii sprzętu.

Bardziej zaawansowane odtwarzacze CD obsługują formaty MP3, WMA, AAC, WAV, niekiedy również pliki z rozszerzeniem flac mogące mieć rozdzielczość nawet 24 bitów. Obok gniazda USB czasami znajduje się włącznik Direct oraz przełącznik tak zwanych źródeł. Nowoczesne odtwarzacze sterowane są pilotem, co bardzo podnosi wygodę ich użytkowania. Obecnie na rynku królują odtwarzacze nazywane wieloformatowcami, obsługujące różnorodne opcje odtwarzania muzyki i programów, dlatego warto rozważyć zakup tego rodzaju sprzętu.

Ile kosztują odtwarzacze CD?

Ceny są zróżnicowane – od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za sprzęt do profesjonalnego użytkowania, głównie w lokalach komercyjnych. Najnowocześniejsze sprzęty są bardzo zaawansowane technologicznie, oferujące mnóstwo dodatkowych funkcji i opcji konfiguracji.

Odtwarzacze CD RANKING

Porady RTV, czyli jaki sprzęt kupić?

 • Radio do domuRadio do domuObecnie produkowane radia dzięki zaawansowaniu technologicznemu są w stanie sprostać wymaganiom bardzo szerokiego grona odbiorców. […]
 • Przetwornik DACPrzetwornik DACOdtwarzacz DAC posiada przetwornik cyfrowo-analogowy, który jest elastyczny i można go łączyć z dowolnym systemem audio. Napęd CD i […]
 • Tuner FMTuner FMTunery FM ze względu na swoją specyfikę są raczej coraz mniej popularnym sprzętem na rynku, często są oferowane jako dodatkowa […]
 • Głośniki do telewizoraGłośniki do telewizoraWybór dobrych głośników jest niezwykle istotnym elementem, które przekłada się na jakość odbioru filmów i muzyki. Przeznaczenie głośników […]
 • SłuchawkiSłuchawkiPierwsze modele słuchawek wyprodukowano w latach osiemdziesiątych XIX wieku, natomiast ich masową produkcję rozpoczęto w drugiej dekadzie […]
 • Kupujemy mini wieżę z dźwiękiem dobrej jakościKupujemy mini wieżę z dźwiękiem dobrej jakościMini wieża to niewielki, popularny sprzęt audio, o dużych możliwościach akustycznych, który jest w stanie tworzyć różne formaty dźwięku. […]

5 opinii o Odtwarzacz CD

 1. konradwalenrod

  Jeśli ktoś lubi muzykę, to naprawdę warto postarać się o zakup dobrego sprzętu. Nie ma porównania jeśli włączy się tę samą płytę na przykład ze zwykłego boomboxa, a z odtwarzacza cd połączonego ze wzmacniaczem i dobrymi głośnikami. Niebo, a ziemia. I nieprawdą jest, że potrzeba na to nie wiadomo ile pieniędzy. Sam kupiłem używany zestaw – wzmacniacz grundig z lat dziewięćdziesiątych, gdy ta firma robiła jeszcze dobry sprzęt, odtwarzacz cd marki technics i solidne kolumny axiomy za sześćset złotych. Wszystko gra naprawdę wspaniale. Do tego warto dorzucić dobre kable i mamy naprawdę dobry zestaw grający.

 2. Witek

  Jestem fanatykiem muzyki i nie mogę bez niej żyć – po prostu. Kupiłem przenośny odtwarzacz płyt cd i mimo, że jest to już trochę zapomniana rzecz, to dalej lubię odtwarzać muzykę z płyt, a co dopiero z kaset – jest to mega frajda 😉

 3. konrad88

  Dla mnie istotnie było by kupić odtwarzacz cd z usb. Nie powiem, że teraz już nie czas na płyty ani kasety. Większość muzyki trzymam na nośniku z usb i było mi bardzo po drodze, żeby właśnie taki odtwarzacz kupić 😉 Wiadomo, jakieś płyty też się znajdą, ale to raczej starsze rzeczy.

 4. Mariola

  Cały czas potrzebuję kupić przenośny odtwarzacz cd dla dzieci – może ktoś polecić coś ciekawego, co spisuje się u niego. Szukam czegoś niedrogiego, ale zarazem sprawnego, żeby dzieciaki były zadowolone. Proszę o podrzucenie pomysłów i z góry od razu bardzo dziękuje!

 5. Bartek

  Kiedyś pamiętam jak dostałem odtwarzacz cd mp3 na komunie, to było coś. Teraz trochę odeszło to już do lamusa, aczkolwiek mam taki odtwarzacz w domu i czasami z sentymentu lubię posłuchać czegoś z fizyka, zupełnie inne odczucie niż streamingi i tak dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.