Jaki mikrofon do komputera i laptopa będzie najlepszy? Rankingi z 03 czerwca 2023

Na rynku obecnych jest wiele modeli mikrofonów do komputerów. Od najprostszych, podstawowych urządzeń, które po prostu nagrywają dźwięk do skomplikowanego sprzętu przeznaczonego do profesjonalnego użytkowania z wieloma dodatkowymi funkcjami.

Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno mikrofonu zewnętrznego, warto wiedzieć, do czego głównie będziemy go używali, by ułatwić poszukiwania optymalnego modelu.


Po co nam mikrofon do kumputera?

Mikrofon wzmacnia dźwięk i pozwala nagrywać różnego rodzaju przemówienia oraz prezentacje, może być przydatny profesjonaliście w studiu nagraniowym oraz amatorowi, który realizuje własne filmiki video lub videoblogi.

Komputery nie posiadają zazwyczaj dobrej jakości wbudowanego mikrofonu, dlatego warto zastanowić się nad zakupem sprzętu odpowiedniej jakości.

Jaki mikrofon do komputera stacjonarnego lub laptopa?
Jaki mikrofon do komputera stacjonarnego lub laptopa?

Jaki mikrofon do komputera i laptopa kupić?

Istnieje kilka rodzajów mikrofonów komputerowych. Najbardziej popularne są:

  • mikrofon dynamiczny, posiadający membranę i cewkę ulokowaną w polu magnetycznym. Na cewce powstaje właściwe napięcie. Urządzenie dzięki swojej prostocie konstrukcji jest nieskomplikowane w obsłudze, co przekłada się na jego atrakcyjną cenę;
  • mikrofon pojemnościowy ma dwie elektrody, które są podłączone do stałego źródła napięcia. Napięcie doprowadza ekranowy kabel zasilający. Tego rodzaju mikrofon posiada małą wagę i cechuje się bardzo dobrą jakością nagrań, co szczególnie cenią sobie profesjonaliści.

Zalety mikrofonów dynamicznych i pojemnościowych

Mikrofony do tabletów i laptopów dzielimy na pojemnościowe i dynamiczne. W zależności od typu, dźwięk nagrywany jest w inny sposób.

  • Jeśli chcemy używać mikrofonu w warunkach domowych lub zamkniętych pomieszczeniu, lepiej sprawdzą się do tego mikrofony pojemnościowe, które wychwytują więcej dźwięków, reagują na drobne niuanse w głosie i wydźwięk jest bardziej realistyczny. Przez ich dużą czułość, mogą jednak nagrywać niepożądane dźwięki z otoczenia.
  • Mikrofony dynamiczne z powodu mniejszej czułości i głośności oraz dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne i pogodę lepiej sprawdzają się w warunkach zewnętrznych.

Wielkość membrany i kierunkowość mikrofonu

Kolejnymi czynnikami które powinieneś wziąć pod uwagę jest wielkość membrany i kierunkowość mikrofonu. Mikrofony do komputera z mniejszymi membranami są bardziej precyzyjne i z dokładnością oddają wysokie dźwięki, natomiast duże membrany dają pełniejsze i bardziej okrągłe brzmienie. Kierunkowość mikrofonu dotyczy kierunku, z którego wychwytuje on dźwięki.

Mikrofony zbierają dźwięki na różne sposoby, na tej podstawie rozróżnia się ich typy takie jak mikrofony jednokierunkowe, dwukierunkowe oraz dookólne. Amatorskie, niewielkie mikrofony kosztują już od kilkunastu złotych. Mikrofony wstęgowe natomiast są rzadko spotykane na polskim rynku.

Czułość mikrofonu komputerowego

Określana jest w mV/Pa (miniwoltach liczonych na paskal). Mikrofony dynamiczne mają niższą czułość w porównaniu z odmianami pojemnościowymi. Zwiększona czułość może natomiast powodować również niepotrzebne zbieranie dźwięków z otoczenia, natomiast w zamkniętym pomieszczeniu (np. studio nagraniowe) jest to cecha niezwykle pożądana.

W sprzedaży dostępne są również mikrofony wielkomembranowe, mające średnicę membrany większą niż 19 milimetrów. Są one czułe i nie wytwarzają dużej ilości szumów własnych. Mikrofony małomembranowe mają około 15,9 milimetra, dzięki czemu skutecznie zbierają wysokie tony i nie zniekształcają dźwięku, ich wadą są natomiast intensywne szumy. Mikrofony średniomembranowe łączą wady wyżej opisanych mikrofonów i traktowane są głównie jako złoty środek.

Przydatne funkcje i złącza

W mikrofonach do komputerów może znaleźć się też kilka funkcji bardzo przydatnych w codziennym użytkowaniu. Jeśli nie chcemy sięgać daleko, pomocny okaże się regulator głośności, dzięki któremu szybko dostosujemy się do panującej sytuacji.

Redukcja szumów pozwoli na wyciszenie odgłosów otoczenia, a niektórych nowszych modelach możliwa zmianę kierunkowości mikrofonu w zależności od naszych potrzeb.

Mikrofon do komputera stacjonarnego lub laptopa może być podłączony za pomocą różnych typów złącz. Najczęściej są to popularny Jack oraz USB, z kolei XLR-3 montowane jest w mikrofonach profesjonalnych. Niektóre mikrofony nadają się do nagrywania wokalu, do vlogów, czyli nagrywania głosu lektora, reporterskie oraz do rozmów poprzez Skype’a.


Mikrofony do komputera i laptopa – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane mikrofony do komputera i laptopa w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Opinie i komentarze: 5 o “Jaki mikrofon do komputera i laptopa będzie najlepszy?

  1. Powiem tak: jeżeli potrzebujemy mikrofonu do zastosowań czysto amatorskich, jak na przykład gry online wraz ze znajomymi, czy też sesje na skype bądź innym komunikatorze, to wybierzmy coś z niższej półki, po co przepłacać? Unikajmy jedynie wynalazków za 10, czy 15 złotych bo przy ich użyciu jakość dźwięku będzie fatalna, także naprawdę nie warto wyrzucać w błoto pieniędzy i tracić nerwów. Myślę, że za jakieś 40 – 60 złotych dostaniemy mikrofon, który zupełnie sobie poradzi w zastosowaniach amatorskich. Oczywiście, jeżeli mikrofon do komputera używamy zawodowo czy coś w tym stylu, to już zupełnie inna bajka i lepiej wydać większą kwotę, by być pewnym dobrego efektu.

  2. Mikrofon bezprzewodowy do komputera to zdecydowanie najlepszy wybór. Cierpię na to, że mam już tyle kabli, że po prostu mam tego dość. Jest to o tyle fajna sprawa, że można go postawić dosłownie gdzie się chce i jest fajny w podróży 😉

  3. Osobiście używam mikrofon do komputera na usb. Bardzo wygodne, nie zajmuje nie wiadomo ile miejsca, a nie zawsze wygodnie jest podłączać do innych złącz.

  4. Mikrofon na usb do komputera to fajne wyjście, jeżeli nie mamy dużo miejsca, bądź ogranicza nas odległość miejsca docelowego gdzie będzie stał mikrofon a skrzynia komputera. Fajna rzecz nawet do laptopa, albo po prostu na wyjazdy. Mniej zabawy a działa dobrze.

  5. U mnie świetnie spisuje się od jakiegoś czasu bezprzewodowy mikrofon ze słuchawkami. Bardzo dobre wyjście, jeżeli chce się uniknąć dodatkowego okablowania. Polecam takie rzeczy, bo najzwyczajniej jest to ulga od kolejnych przewodów przy stanowisku 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.