Odtwarzacz strumieniowy i jego zastosowanie. Na czym polega przesyłanie strumieniowe? Rankingi z 03 czerwca 2023

Odtwarzacz strumieniowy to urządzenie, które służy do odtwarzania strumienia audio z serwisów strumieniowych, wśród których najpopularniejszymi są Spotify oraz Tidal oraz internetowych stacji radiowych internetowych. Pełni on także funkcję odtwarzacza sieciowego umożliwiającego odczyt plików audio z dysku sieciowego.


Rodzaje odtwarzaczy strumieniowych

Odtwarzacze strumieniowe stanowią co prawda niewielki sektor, który jednak zajmuje istotne miejsce na rynku multimediów. Wśród niezbyt rozbudowanej oferty znaleźć można chociażby odtwarzacze strumieniowe z obsługą dysków twardych, posiadające wyjście HDMI, napęd CD/DVD. Przykładowo model NAD M50 dekoduje formaty FLAC, ALAC, MP3, WMA, AAC, OGG, WAV PCM do 24 bitów, odtwarzacz można zestawić z serwerem M52. Urządzenie ponadto zgrywa automatycznie płyty CD oraz DVD, posiada również bogate oprogramowanie. Nowe usługi w chmurze lub kodeki audio można zintegrować poprzez aktualizację oprogramowania M50.


Czym jest przesyłanie strumieniowe?

Jest to technologia przesyłania multimediów, która umożliwia odtwarzanie dowolnego pliku w tym samym momencie, w którym następuje wysyłanie danych. Przesyłanie strumieniowe eliminuje konieczność pobierania pliku przed jego odtworzeniem, gdyż pliki nie są zapisywane na dysku.

Dzięki temu urządzeniu można odtwarzać pliki w rozdzielczości 24/96 oraz 24/192. Dostęp do radia internetowego i usług klasy premium jest zapewniony w chmurze.

odtwarzacze strumieniowe
odtwarzacze strumieniowe

Wspomniany już wcześniej M50 obsługuje szeroką gamę cyfrowych formatów, można również wybrać między przewodowym i bezprzewodowym połączeniem sieciowym, można połączyć się z wi-fi i sterować systemem poprzez smartfon lub tablet. Dzięki takiemu odtwarzaczowi strumieniowemu można cieszyć się muzyką HD, płytami CD, plikami MP3, muzyką odtwarzaną w formacie AAC.

Ile kosztują odtwarzacze strumieniowe? Ceny zaczynają się od około 300 zł, natomiast za modele z najwyższej półki zapłacimy kilkadziesiąt tysięcy zł.


Cechy dobrego odtwarzacza sieciowego

Dostępne na rynku odtwarzacze umożliwiają odczyt plików audio zapisanych w różnych formatach. Pobiera dane za pośrednictwem sieci domowej przewodowo lub bezprzewodowo. Korzystanie z Wi-Fi umożliwia sterowanie nim za pomocą telefonu lub tabletu.

Niektóre modele mogą być wyposażone w dyski twarde, które spełniają rolę serwerów muzycznych. Udostępniają one swoją zawartość innym urządzeniom sieciowym. Mogą być wyposażone także w napęd CD, za pomocą którego można zgrać kolekcję płyt na dysk twardy i odtwarzać w dowolnym momencie.

Na co zwrócić uwagę wybierając odtwarzacz strumieniowy?

Wybierając odtwarzacz strumieniowy warto zwrócić uwagę na jego wygląd, funkcjonalność oraz zestaw złącz, które zawiera. Najprostsze modele nie posiadają wyświetlacza, co może utrudniać ich używanie. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca na odtwarzacz warto zdecydować się na model o małych rozmiarach. Rozbudowane modele mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji takich jak np.:

  • bluetooth,
  • odtwarzanie w studyjnym formacie MQA,
  • przesyłanie plików przez DLNA.

Wybierając odpowiedni model trzeba zastanowić się, które z tych funkcji będą faktycznie przydatne przy codziennym użytkowaniu sprzetu.


Odtwarzacze strumieniowe – Ranking czerwiec 2023

Najchętniej wybierane sieciowe odtwarzacze strumieniowe w zestawieniu opracowanym na podstawie porównywarki cenowej.


Wyszukiwania użytkowników:

  • https://mtechan net/odtwarzacz-strumieniowy/

Opinie i komentarze: 5 o “Odtwarzacz strumieniowy i jego zastosowanie. Na czym polega przesyłanie strumieniowe?

  1. Nie bawiłbym się w takie wynalazki. Zdecydowanie preferuje klasyczne sprzęty, które zapewniają wyższą jakość. Nikt mi nie wmówi, że sygnał przesyłany bezprzewodowo będzie miał taką samą jakość jak sygnał słany po kablu. Nie ma takiej możliwości i powie wam to każdy specjalista, który zna się na rzeczy. Taki odtwarzacz strumieniowy to fajna zabawka, jednak to właśnie wciąż tylko zabawka. Biorąc jeszcze pod uwagę to, że z reguły sprzęt grający stoi blisko czy to głośników czy amplitunera bądź telewizora to nie widzę problemu, żeby puścić kilka metrów kabli ładnie schowanych w listwach. To oczywiście tylko moja opinia.

  2. Zastanawiałem się ostatnio, czy właśnie nie pobawić się w jakiś odtwarzacz strumieniowy z cd. Bardzo ciekawy sprzęt, sygnał po kablu jest oczywiście dużo lepszy niż ten wysyłany bezprzewodowo, to sprawa oczywista.

  3. Odtwarzacz strumieniowy audio to super sprawa, sprzęt jest warto swojej ceny jak najbardziej. Inne bezprzewodowe nie mają nawet podjazdu i nie ma co tutaj dyskutować 😉 Bardzo fajny artykuł, dobrze się czytało i można się wiele dowiedzieć, jak nie jest się w temacie.

  4. Niełatwo było mi wybrać odpowiedni strumieniowy odtwarzacz sieciowy, ale na szczęście trafiłem na wasz artykuł i rozwiał mi wątpliwości. Wybrałem sprzęt marki Yamaha i nie mogę powiedzieć złego słowa. Od kilku tygodni działa jak należy, mam nadzieję, że posłuży przez długi czas.

  5. Kupując taki odtwarzacz audio, jedyny optymalny wybór to tak na dobrą sprawę Pioneer jest jedynym dobrym wyborem. Fakt, kosztuje swoje ale płacimy za dobrej jakości sprzęt, który faktycznie będzie działał jak należy. Polecam serdecznie, mam już od nich kilka lat taki sprzęt i mimo wieku działa bez zarzutu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.